Opowieść Wigilijna

61

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć zawartość. To nic nie kosztuje!

Opowieść Wigilijna - Charles Dickens

Opowieść Wigilijna to epickie opowiadanie, które rozgrywa się w noc wigilijną XIX wieku w Londynie. Gł

Opowieść Wigilijna - Charles Dickens

Opowieść Wigilijna to epickie opowiadanie, które rozgrywa się w noc wigilijną XIX wieku w Londynie. Głównym bohaterem jest Ebenezer Scrooge, skąpy i bezduszny właściciel kantoru "Scrooge i Marley".

Wyjście z kantoru

Akcja rozpoczyna się od wyjścia Scrooge'a z kantoru, gdzie spotyka swojego siostrzeńca Freda, który próbuje go zaprosić na świąteczny obiad. Scrooge odmawia, wyśmiewając święta Bożego Narodzenia i uważając je za stratę czasu i pieniędzy.

Rozmowa z siostrzeńcem

Po powrocie do domu, Scrooge zostaje nawiedzony przez ducha swojego zmarłego wspólnika, Jakuba Marleya, który ostrzega go przed losem, jaki go czeka, jeśli nie zmieni swojego postępowania. Marley zapowiada również wizyty trzech duchów.

Duch Marleya

Pierwszym duchem, który odwiedza Scrooge'a, jest Duch Wigilijnej Przeszłości. Przypomina on Scrooge'owi o jego młodości i straconych szansach na szczęście. Następnie pojawia się Duch Wigilijnej Terazniejszości, który pokazuje mu, jak jego postępowanie wpływa na życie innych ludzi, w tym na jego pracownika Boba Cratchita i jego chorego syna Tima.

Wizyta Ducha Wigilijnej Przeszłości

Ostatnim duchem jest Duch Wigilijnej Przyszłości, który ukazuje Scrooge'owi jego własną śmierć i brak szacunku, jaki po nim zostanie. Po tych wizytach Scrooge decyduje się zmienić swoje postępowanie i stać się lepszym człowiekiem.

Zmiana Scrooge'a

Scrooge zaczyna okazywać hojność i życzliwość, pomagając finansowo rodzinie Boba Cratchita i odwiedzając swojego siostrzeńca Freda na świątecznym obiedzie. Zmiana ta przynosi mu wiele korzyści, w tym przyjaźń i szacunek ludzi.

Motywy

W opowieści Wigilijnej pojawiają się różne motywy, takie jak motyw wit Bożego Narodzenia, rodziny, samotności, skąpstwa, biedy, przemiany oraz fantastyczny motyw duchów.

Bohaterowie

Głównymi bohaterami opowieści są Ebenezer Scrooge, jego siostrzeniec Fred, pracownik Bob Cratchit oraz duch Jakuba Marleya i trzy duchy Wigilijne. Przed przemianą Scrooge był ponurakiem, niezadowolonym, samolubnym, bezdusznym, knajtami i pazernym człowiekiem, a po przemianie stał się hojnym, radosnym, sympatycznym, uczynnym, miłym, przyjacielskim, pomocnym, dobrodusznym, otwartym, energicznym i miłosiernym człowiekiem.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.