Opaska uciskowa i krwotoki specjalne
Opaska uciskowa to metoda stosowana wyłącznie w sytuacjach masywnego krwotoku, amputacji lub w katastrofach. Musi być założona minimum 5 cm powyżej rany i zaciśnięta tak, aby zatrzymać krwawienie. Czas założenia opaski powinien być zapisany, a jej zdjęcie może wykonać tylko lekarz.
Przy krwotoku z nosa należy pochylić głowę do przodu, zastosować zimne okłady na czoło i kark oraz rytmicznie zaciskać i puszczać skrzydełka nosa przez około 10 minut. Nie należy odchylać głowy do tyłu.
Krwotok wewnętrzny wymaga szczególnej uwagi. Poszkodowanego układa się w pozycji przeciwwstrząsowej, zapewnia komfort termiczny i psychiczny. Charakterystyczne objawy to blada, zimna i wilgotna skóra, sine usta oraz pobudzenie, a później apatia. Może wystąpić odkasływanie krwią lub brązowa wydzielina.
Definicja: Pozycja przeciwwstrząsowa - ułożenie poszkodowanego na plecach z uniesionymi nogami, stosowane w celu poprawy krążenia krwi w organizmie.
Przykład: W przypadku krwotoku z tętnicy udowej lub ramiennej, opaska uciskowa powinna być założona na kończynie powyżej miejsca krwawienia.