Konferencje Wielkiej Trójki i ich postanowienia
Konferencja w Teheranie (28 XI - 1 XII 1943) z udziałem Stalina, Roosevelta i Churchilla była pierwszym spotkaniem przywódców koalicji antyhitlerowskiej.
Highlight: Najważniejsze postanowienia konferencji teherańskiej to uznanie tzw. linii Curzona jako wschodniej granicy Polski oraz decyzja o otwarciu drugiego frontu w Europie.
Konferencja jałtańska (4-11 II 1945) kontynuowała ustalenia dotyczące powojennego ładu.
Highlight: W Jałcie zdecydowano o podziale Niemiec na strefy okupacyjne, potwierdzono granicę polsko-sowiecką na linii Curzona oraz zapowiedziano utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w Polsce.
Konferencja w Poczdamie (17 VII - 2 VIII 1945) z udziałem Stalina, Trumana i Churchilla (później Attlee) doprecyzowała wcześniejsze ustalenia.
Highlight: Postanowienia konferencji w Poczdamie obejmowały m.in. obarczenie Niemiec odpowiedzialnością za wojnę, podział na 4 strefy okupacyjne oraz przekazanie Polsce ziem na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej.
Te trzy konferencje ukształtowały powojenny ład w Europie i na świecie, mając ogromny wpływ na skutki II wojny światowej dla Polski i innych krajów.