Zemsta

73

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć zawartość. To nic nie kosztuje!

 1. Najważniejsze informacje.
Autor: Aleksander Fredro;
Data i miejsce wydania: 1834, Lwów;
Epoka: Romantyzm;
Gatunek: Dramat.
2. Elementy ś
 1. Najważniejsze informacje.
Autor: Aleksander Fredro;
Data i miejsce wydania: 1834, Lwów;
Epoka: Romantyzm;
Gatunek: Dramat.
2. Elementy ś

1. Najważniejsze informacje. Autor: Aleksander Fredro; Data i miejsce wydania: 1834, Lwów; Epoka: Romantyzm; Gatunek: Dramat. 2. Elementy świata przedstawionego. a) Czas i miejsce akcji: ZEMSTA - b) Bohaterowie główni i krótkie przedstawienie: Cześnik Maciej Raptusiewicz – stary kawaler, opiekun Klary, bez majątku, zarządzał majątkiem Klary, bójkowy, gościnny, szczery, nieśmiały w stosunku do kobiet. XIX wiek, zamek szlachecki. - Rejent Milczek - nieśmiały, urzędnik sądowy - notariusz, wdowiec, miał syna Wacława, skąpy, uparty, zawistny, udawał człowieka pobożnego. c) Bohaterowie poboczni i epizodyczni oraz krótkie przedstawienie: Klara - krewna Cześnika, bogata, młoda, zakochana w Wacławie. Podstolina - wdowa po trzech mężach, nie ma majątku, atrakcyjna kobieta. Józef Papkin - zrujnowany szlachcic, kłamliwy, tchórzliwy, fantazyjny. Wacław Milczek syn Rejenta, studiował w Warszawie, kocha Klarę, Cześnika i Rejenta do porozumienia się. nakłania d) Najkrótsze streszczenie: Spór między Cześnikiem i Rejentem o mur dzielący zamczysko, w tym samym czasie ukazanie rozkwitającej się miłości Wacława do Klary. Utwór kończy się ślubem Klary i Wacława oraz zgodą Cześnika i Rejenta. e) Kolejne wydarzenia: 1. Planowanie ślubu z Podstoliną przez Cześnika. 2. Przybycie Papkina do zamku. 3. Rozmowa Papkina z Podstoliną o ślubie. 4. Rozmowa Wacława z Klara. 5. Naprawa muru. 6. Bitwa o mur. 7. Wacław jeńcem Papkina. 8. Rozmowa Wacława z Podstoliną. 9. Papkin oświadcza się Klarze. 10. Rejent pisze pozew do sądu. 11. Rejent zmusza Wacława do ślubu z Podstoliną. 12. Pojedynek Cześnika i Rejenta. 13. Testament Papkina. 14. Planowanie zemsty Cześnik i Rejenta. 15. Ślub Wacława...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.
Alternatywny zapis:

i Klary. 16. Zgoda. 3. Komizmy w utworze i ich przykłady. Komizm słowny - Cześnik posługuje się językiem niewykształconej szlachty, wtrąca swoje ulubione powiedzonko „mocium panie". Komizm sytuacyjny - ,,bohaterskie" czyny Papkina pod murem, wzięcie do niewoli Wacława, zemsta cześnika na rejencie, spotkanie Wacława i podstoliny. Komizm postaci - zachowanie Podstoliniy i jej przesadne strojenie się, porywcze zachowanie Cześnika, spryt Rejenta.