Skład chemiczny organizmów - podstawy biologii
Skład chemiczny organizmów to fundamentalna wiedza w biologii, szczególnie istotna dla zrozumienia funkcjonowania żywych istot. Strona ta przedstawia kluczowe informacje na temat makroelementów i mikroelementów oraz ich roli w organizmach.
Definicja: Makroelementy i mikroelementy (pierwiastki) to podstawowe składniki chemiczne budujące organizmy żywe.
Związki chemiczne występujące w organizmach dzielą się na:
- Związki organiczne: białka, lipidy, węglowodany, kwasy nukleinowe
- Związki nieorganiczne: woda, sole mineralne
Highlight: Hierarchia budulcowa organizmów rozpoczyna się od pierwiastków, poprzez związki chemiczne, komórki, tkanki, narządy, układy narządów, aż do całego organizmu.
Makro i mikroelementy tabela procentowa składu organizmu:
- 65% woda
- 18% białka
- 10% lipidy
- 4% sole mineralne
- 2% kwasy nukleinowe
- 1% węglowodany
Definicja: Makroelementy w organizmie to pierwiastki stanowiące 0,01% lub więcej suchej masy organizmu. Zalicza się do nich 11 pierwiastków, w tym 6 biogennych (C, H, O, N, S, P) oraz Ca, Mg, K, Na, Cl.
Definicja: Mikroelementy to pierwiastki występujące w organizmie w ilościach mniejszych niż 0,01% suchej masy. Należą do nich m.in. żelazo, miedź, jod i fluor.
Vocabulary: Pierwiastki biogenne - podstawowe pierwiastki budujące materię organiczną (C, H, O, N, S, P).
Example: Po odparowaniu wody z organizmu pozostaje jego sucha masa, która stanowi podstawę do obliczania zawartości makro- i mikroelementów.
Ta wiedza o składzie chemicznym organizmu człowieka jest kluczowa dla zrozumienia procesów biochemicznych zachodzących w żywych organizmach i stanowi fundament dla dalszych studiów w dziedzinie biologii i nauk pokrewnych.