Ewakuacja polskich władz we wrześniu 1939 roku
Po agresji niemieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, najwyższe władze polskie na uchodźstwie podjęły decyzję o ewakuacji z kraju. Kierując się na terytorium neutralnej Rumunii, a następnie dalej na zachód Europy, polscy przywódcy dążyli do zachowania ciągłości państwa polskiego.
Highlight: Ewakuacja polskich władz była kluczowa dla zachowania ciągłości państwa polskiego w obliczu niemieckiej agresji.
Władze rumuńskie, ulegając naciskom III Rzeszy, zdecydowały się internować polskie władze. W tej sytuacji prezydent Mościcki, świadomy wagi utrzymania ciągłości rządu, skorzystał ze swoich uprawnień konstytucyjnych i wyznaczył nowego prezydenta.
Vocabulary: Internowanie - przymusowe zatrzymanie i ograniczenie swobody poruszania się osób, zwykle w sytuacjach wojennych lub kryzysowych.
Nowym prezydentem na uchodźstwie został Władysław Raczkiewicz, który do tej pory pełnił funkcję marszałka senatu. Raczkiewicz złożył przysięgę 30 września 1939 roku, a jeszcze tego samego dnia powołał na stanowisko premiera generała Władysława Sikorskiego.
Highlight: Władysław Raczkiewicz został pierwszym prezydentem polskim na uchodźstwie, a gen. Władysław Sikorski objął funkcję premiera.
Generał Sikorski został również mianowany Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych, co pozwoliło na skoncentrowanie kluczowych funkcji dowódczych w jednych rękach.
Pierwszą siedzibą rządu polskiego na emigracji było francuskie miasto Angers. Jednak po zajęciu Francji przez Niemcy, polski rząd na emigracji zmuszony był przenieść się do Londynu, który stał się nową siedzibą polskich władz na uchodźstwie.
Example: Przeniesienie siedziby rządu z Angers do Londynu pokazuje, jak władze polskie na uchodźstwie musiały dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji wojennej w Europie.