Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Ziemia we wszechświecie v2

12.05.2022

228

11

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Temat: Ruch obiegowy Ziemi
Ziemia, tak jak i inne ciała niebieskie, pozostaje w bezustannym ruchu. Wraz z Układem
Słonecznym obiega ona Drog
Temat: Ruch obiegowy Ziemi
Ziemia, tak jak i inne ciała niebieskie, pozostaje w bezustannym ruchu. Wraz z Układem
Słonecznym obiega ona Drog

Temat: Ruch obiegowy Ziemi Ziemia, tak jak i inne ciała niebieskie, pozostaje w bezustannym ruchu. Wraz z Układem Słonecznym obiega ona Drogę Mleczną z prędkością 220 kilometrów na sekundę. My możemy zobaczyć jedynie dwa ruchy Ziemi: obrotowy i obiegowy. Jest jeszcze trzeci ruch precesyjny, czyli lekkie wahania osi ziemskiej, ale możliwe do zaobserwowania jedynie przez naukowców przy użyciu precyzyjnego sprzętu. Czas, jakiego Ziemia potrzebuje, aby okrążyć Słońce, to 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund, czyli jeden rok. Ziemia okrąża Słońce po orbicie w kształcie elipsy, a jej ruch jest ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Słońce przez cały czas okrążania Ziemi nie znajduje się dokładnie pośrodku elipsy, w związku z czym odległość Ziemi od Słońca zmienia się: • peryhelium - jest to punkt, w którym odległość Ziemi od Słońca jest najmniejsza i wynosi 147 milionów kilometrów. • aphelium - jest to punkt, w którym odległość Ziemi od Słońca jest największa i wynosi 152 miliony kilometrów. Ekliptyka - to płaszczyzna, po której porusza się Ziemia. Kąt, pod jakim oś ziemska jest ustawiona wobec ekliptyki, wynosi 66°34', dlatego płaszczyzna równika nie pokrywa się z płaszczyzną orbity ziemskiej, ale tworzy z nią kąt 23°26'. Oświetlenie Ziemi Kiedy zmienia się kąt nachylenia osi ziemskiej wobec ekliptyki na Ziemi, zmienia się oświetlenie (w ciągu roku może zmieniać się kilka razy). Konsekwencją zmiany oświetlenia jest...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

natężenie ogrzewania powierzchni Ziemi - to właśnie nazywamy porami roku. W okolicach równika jest jedna pora roku, na biegunie dwie. W strefach umiarkowanych jest sześć pór roku: przedwiośnie, wiosna, lato, jesień, przedzimie i zima. Ale powszechnie przyjęły się cztery pory roku. Wyróżniamy cztery początki kalendarzowych zmian pór roku: - równonoc wiosenna - 21 marca, Słońce góruje w zenicie na równiku. Na półkuli północnej rozpoczyna się wiosna, zaś na południowej jesień; na biegunie północnym zaczyna się dzień polarny, a na południowym - noc polarna. przesilenie letnie - 22 czerwca, promienie słoneczne padają prostopadle do zwrotnika Raka. Na półkuli północnej dzień trwa najdłużej, a noc najkrócej w roku i zaczyna się lato, natomiast na półkuli południowej rozpoczyna się zima; - równonoc jesienna - 23 września, Słońce znowu jest w zenicie na równiku (tego dnia na całej kuli ziemskiej noc i dzień trwają po 12 godzin). Na półkuli północnej rozpoczyna się jesień, zaś na południowej wiosna. - przesilenie zimowe - 22 grudnia, Słońce jest w zenicie na zwrotniku Koziorożca, na półkuli północnej zaczyna się zima, zaś na południowej lato. Ponieważ oświetlenie na naszej planecie zmienia się w ciągu roku, możemy wyróżnić aż pięć stref oświetleniowych: - strefa międzyzwrotnikowa, - dwie strefy umiarkowane, - dwie strefy podbiegunowe. Skutki ruchu obiegowego Ziemi: 1. Zmiana kąta padania promieni słonecznych na powierzchnię Ziemi w ciągu roku - zmienia się ilość energii, jaka dociera do Ziemi. 2. Cztery astronomiczne pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę - każda z tych pór roku ma określoną długość trwania, która uwarunkowana jest eliptycznością orbity Ziemi. Wiosna i lato trwają ok. 5 dní dłużej niż jesień i zima. 3. Zmienia się miejsce wschodu i zachodu Słońca na widnokręgu - w Polsce słońce wschodzi i zachodzi bliżej północy, zimą zaś bliżej południa. Natomiast wschód Słońca następuje dokładnie o wschodzie, a zachód dokładnie o zachodzie w czasie równonocy wiosennej i jesiennej. 4. Zmiana drogi widomej wędrówki Słońca na widnokręgu - zimą i jesienią droga widomej wędrówki Słońca na widnokręgu jest znacznie krótsza niż wiosną i latem. 5. Zmienna długość trwania dnia i nocy - na równiku Słońce wschodzi i zachodzi przez cały rok o tej samej porze, dokładnie po 12 godzinach. Jednak im dalej od równika, tym letnie dni i zimowe noce są dłuższe. Możemy obserwować na niebie także dwa piękne zjawiska, zaćmienie Słońca oraz zaćmienie Księżyca. A. Zaćmienie Słońca występuje rzadko. Dochodzi do niego wtedy, gdy pomiędzy Ziemią a Słońcem znajdzie się Księżyc (jest to zjawisko powodowane cieniem, który na naszą planetę rzuca Księżyc). B. Zacmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Ziemia przysłoni promienie słoneczne oświetlające Księżyc.