Przedmioty

Przedmioty

Spółka

Opracowanie utworu "Lalka"

4.01.2023

3569

139

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


JĘZYK POLSKI
OPRACOWANIE LEKTURY "LALKA"
Autor: Bolesław Prus
Rok powstania: Od 1887 roku drukowana była w "Kurierze
Codziennym", trzy lata

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

JĘZYK POLSKI
OPRACOWANIE LEKTURY "LALKA"
Autor: Bolesław Prus
Rok powstania: Od 1887 roku drukowana była w "Kurierze
Codziennym", trzy lata

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

JĘZYK POLSKI OPRACOWANIE LEKTURY "LALKA" Autor: Bolesław Prus Rok powstania: Od 1887 roku drukowana była w "Kurierze Codziennym", trzy lata później wydana została w wersji książkowej Czas akcji: niecałe dwa lata - 1878/1879, we wspomnieniach są przywoływane lata 30., czasy napoleońskie, Wiosna Ludów, powstanie styczniowe Miejsce akcji: Warszawa, Paryż, Zasławek i Zasław Rodzaj literacki: epika Gatunek literacki: powieść realistyczna BOLESLAW PRUS Lalka Bohaterowie: → Stanisław Wokulski - 45-letni kupiec warszawski, który pochodzi ze szlacheckiej rodziny, człowiek fascynujący się nauką. Był dostawcą na wojnie rosyjsko-tureckiej, brał udział w powstaniu styczniowym, po czym trafił na Syberię. Ożenił się z wdową po Janie Minclu, która po śmierci w spadku zostawiła mu swój spory majątek. Niedługo po śmierci żony zakochał się w Izabeli Łęckiej, która mimo ogromnych starań nigdy nie odwzajemniła jego uczuć. → Izabela Łęcka - 25-letnia arystokratka, pochodzi z podupadłej majątkowo rodziny, od bankructwa jej ojca uratował go Wokulski, który chciał upodobać się kobiecie, jednak ta odrzucała jego zaloty i widzi w nim zainteresowanie dopiero wtedy, kiedy mężczyzna staje się popularny na salonach. Przyjmuje zaręczyny tylko dlatego, że dzięki jego majątkowi spełni swoje zachcianki, jednak do ślubu nie dochodzi, bo Stanisław odkrywa to, że kobieta go nie kocha. → Ignacy Rzecki - ponad 55-letni przyjaciel Wokulskiego, subiekt pracujący w sklepie Mincla. Samotnie żyjący mężczyzna, który poświęcił całe życie pracy. Fascynuje go historia Napoleonidów, którą przez tradycję rodzinną czci. Brał udział...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

w Wiośnie Ludów w 1848 roku. Zapisuje swoje wspomnienia w "Pamiętniku starego subiekta" Tomasz Łęcki - ojciec Izabeli, arystokrata, który staje się bankrutem. Utracił majątek przez swą rozrzutność. Otrzymał pomoc od Wokulskiego, dzięki której wraca na swą pozycję. Popierał małżeństwo Stanisława z Izabelą, ponieważ zapewniało ono pewność majątkową, jednak ostatecznie do niego nie doszło i schorowany umiera. → Helena Stawska - młoda kobieta, która ma małą córkę i została opuszczona przez męża. Wokulski pomógł jej i zaoferował pracę w swoim sklepie. Mieszkała w kamienicy, którą wykupił Stanisław Pozostali: prezesowa Zasławska Kazimierz Starski Julian Ochocki Marianna Doktor Michał Szuman Plan wydarzeń TOM I: 1. Rozmowa o Wokulskim w jadłodajni 2. Powrót Wokulskiego z zagranicy 3. Starania Wokulskiego o Izabelę 4. Udział Stanisława w kweście 5. Działalność Wokulskiego na rzecz ubogich ludzi 6. Rozmowa Wokulskiego z prezesową Zasławską 7. Decyzja Wokulskiego o kupnie kamienicy Łęckich i kupno konia wyścigowego 8. Wygrana na wyścigach, pojedynek z Krzeszowskim 9. Obiad u Łęckich 10. Kupno kamienicy 11. Wyjazd Wokulskiego do Paryża Baronowa Krzeszowska Baron Krzeszowski Pani Meliton subiekci Plan wydarzeń TOM II: 1. Pobyt w Paryżu - spotkanie Stanisława z Suzinem i Geistem 2. Otrzymanie listu od prezesowej Zasławskiej 3. Podróż do Zasławka 4. Spacer Wokulskiego z Łęcką 5. Wyjazd Izabeli do Warszawy 6. Marzenia Rzeckiego o małżeństwie Wokulskiego z Heleną Stawską 7. Zaręczyny Łęckiej i Wokulskiego 8. Flirtowanie Izabeli ze Starskim w pociągu 9. Próba samobójcza Stanisława 10. Powrót do Warszawy i długotrwała depresja 11. Odwiedziny Wąsowskiej i powrót do zdrowia 12. Zniknięcie Wokulskiego 13. Śmierć Rzeckiego 14. Śmierć Łęckiego i wstąpienie Izabeli do klasztoru Fotografia: Lalka (181796) - Bolesław Prus - książka, recenzja, streszczenie (granice.pl)