Przedmioty

Przedmioty

Więcej

"Quo Vadis" Henryk Sienkiewicz

24.02.2023

2683

109

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


@miramorass
QUO VADIS
HENRYK SIENKIEWICZ
CZAS I MIEJSCE AKCJI
CZAS AKCJI-II połowa I wieku naszej ery, czasy
panowania cesarza Nerona. Akcja

@miramorass QUO VADIS HENRYK SIENKIEWICZ CZAS I MIEJSCE AKCJI CZAS AKCJI-II połowa I wieku naszej ery, czasy panowania cesarza Nerona. Akcja powieści rozgrywa się w latach 63 - 68 n.e. MIEJSCE AKCJI - Rzym w epoce Nerona, w większości wydarzenia rozgrywają się w domach bogatych patrycjuszy rzymskich, częściowo na Palatynie, a także w Ancjum. BOHATEROWIE BOHATEROWIE PIERWSZOPLANOWI Patroniusz - wykwintny i elegancki patrycjusz, nazywany arbiter elegantiarum" (wzór wykwintu, dobrego smaku, wyrocznia w sprawach mody), ma nieskazitelne maniery, jest doradcą samego Nerona w sprawach gustu. Jego zdanie liczy się także w sprawach sztuki, zwłaszcza poezji i aktorstwa (Neron uważa się za geniusza w tych dziedzinach). Niegdyś Petroniusz był rządcą Bitynii. Marek Winicjusz - młody patrycjusz, żołnierz, przyjaciel Petroniusza. Reprezentuje ideał męskiej urody: wysoki, harmonijnie zbudowany, muskularny, wprawia w zachwyt samego „arbitra elegantiarum". Ligia Kallina - córka króla Ligów, rzymska zakładniczka, wychowana w domu Aulusa Plaucjusza i traktowana jak córka. Jest niezwykle piękna i zgrabna. Ma alabastroworóżaną cerę i długie kręcone blond włosy. Akte, która stroi Ligię przed ucztą u Nerona mówi: ,,Cudny musi być wasz kraj ligijski, gdzie takie się rodzą dziewczyny". Winicjusz, który widział wiele kobiet, jest nią oczarowany już przy pierwszym spotkaniu. cesarz Neron - postać historyczna, cezar rzymski w latach 37-68, znany z okrucieństwa, prawdopodobnie był chory psychicznie. W powieści ma rysy szaleńca, jest niespełnionym, pozbawionym talentu artystą i okrutnym, bezwzględnym, nieobliczalnym człowiekiem. Wszystkie te cechy wyraźnie widać w jego...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

wyglądzie. Jest to dość tęgi mężczyzna. O jego twarzy Sienkiewicz pisze: ,,pod... czołem półboga mieściła się twarz małpy, pijaka, komedianta, próżna, pełna zmiennych żądz, zalana mimo młodego wieku tłuszczem, a jednak chorobliwa i plugawa". Sienkiewicz podkreśla także rudy kolor jego włosów i brody. Nazywa go płomiennym, przez co nawiązuje do potężnego pożaru Rzymu, którego Neron jest w powieści sprawcą. BOHATEROWIE DRUGOPLANOWI I TRZECIEPLANOWI *Piotr Apostoł * Seneka *Pitagoras *Aulus Plaucjusz *św. Paweł *Pomponia Grecyna *Chilon Chilonides *Glaukos * Kryspus *Poppea *Eunice * Ursus * Lukan PLAN WYDARZEŃ 1.Wincjusz zakochany w Ligii 2.Dziewczyna odrzuca mężczyznę 3.Pomysł Petroniusza 4. Uczta u Nerona 5.Akte uświadamia Marka 6.Zadanie Chilona 7.Zlecenie śmierci Glaukosa 8.Chilon i Winicjusz na spotkaniu Chrześcijan 9.Opieka Chrześcijan nad Markiem 10.Miłość Ligii i Winicjusza 11.Neron w Ancjum 12.Rzym w ogniu 13.Chrzest Marka 14.Chrześcijanie prześladowani 15.Masowe ukrzyżowania 16.Glaukos przebacza Chilonowi 17.Nawrócenie Chilona 18.Ligia bliska śmiercil 19.Ukrzyżowanie św. Piotra 20.Samobójstwo Petroniusza i Eunice 21.Bunt żołnierzy przeciwko Neronowi 22.Samobójstwo Nerona 7 GATUNEK LITERACKI POWIEŚĆ - dłuższy utwór fabularny, wielowątkowy, ze skomplikowanym układem wątków i postaci oraz zdarzeniowym charakterem świata przedstawionego. Postacie i zdarzenia są na ogół fikcyjne, ale i tak konkretne, zindywidualizowane, opisane szczegółowo. 7 2 f EPOKA - pozytywizm J POWIEŚć HISTORYCZNA - odmiana powieści o tematyce historycznej, łącząca materiał historyczny z fikcją, mieszająca postacie fikcyjne z historycznymi, traktowanymi także swobodnie, pozwalająca sobie też na własną ocenę przeszłości.