wielka emigracja

47

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć zawartość. To nic nie kosztuje!

 Wielka emigracja
• Wielka Emigracja pisana wielkimi literami to nic innego, jak ucieczka z kraju Polaków
po powstaniu listopadowym.
●
Polac
 Wielka emigracja
• Wielka Emigracja pisana wielkimi literami to nic innego, jak ucieczka z kraju Polaków
po powstaniu listopadowym.
●
Polac

Wielka emigracja • Wielka Emigracja pisana wielkimi literami to nic innego, jak ucieczka z kraju Polaków po powstaniu listopadowym. ● Polacy bali się represji carskich – wszyscy uczestnicy powstania mieli być zesłani na Syberię lub mieli ponieść śmierć. Nawet osoby, które nie brały udziału w powstaniu bały się - w kraju panowała ciężka atmosfera, do tego czynniki wymienione w wykresie (1). • W ciągu kilku lat wyjechało łącznie jedenaście tysięcy Polaków, osiedlili się oni głownie w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Stronnictwa Życie na emigracji nie było łatwe. Żyli oni w skorych warunkach, a przedstawiciele polonii szybko się pokłócili o to, dlaczego powstanie upadło. Nie mogli ustalić, jak starać się o niepodległość i jakim krajem ma być Polska. Powstawało wiele stronnictw, oto dwa najważniejsze: ● Nazwa Członkowie Sposób na odzyskanie niepodległości Działania stronnictwa Przyszły ustrój kraju Hotel Lambert Uchodźcy i ks. Adam Czartoryski Wojna między zaborcami i krajami zachodnimi a) uzyskanie poparcia Zachodu dla Polski b) wysyłanie do Polski agentów, by zjednać poparcie Polaków c) sprzeciw przed wybuchem kolejnego powstania Monarchia konstytucyjna oparta na Konstytucji 3 Maja, Adam Czartoryski królem. Towarzystwo Demokratyczne Polskie (TDP) Działacze powstania listopadowego, w tym Wiktor Hetman Powstanie, wygrane przez Polskę bez pomocy innych państw a) przygotowywanie kolejnego powstania b) wysyłanie emisariuszy, tj. tajni wysłannicy nawiązujący kontakt z ruchem spiskowym w kraju Republika a) bez przywilejów dla szlachty b) z uwłaszczeniem chłopów c) powszechna równość Spiskowcy w kraju Agenci ks. Cartoryskiego i emisariusze TDP cieszyli się ogromnym autorytetem wśród rodaków pod zaborami. ● ● ● Powstawały też organizacje przygotowujące powstania, jednak...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.
Alternatywny zapis:

działały krótko, ponieważ policja szybko takie związki odkrywała. Szymon Konarski próbował złączyć spiskowców, udało mu się to - połączył ich prawie trzy tysiące, jednak w 1838r. został on aresztowany, rok potem rozstrzelany. Wieszcze narodowi • Wieszcz narodowy znaczy - wielki poeta, który rozumie świat lepiej od innych i czuje się odpowiedzialny za los swojego narodu. Na Wielkiej Emigracji tworzyli trzej wieszcze: a) Adam Mickiewicz (Pan Tadeusz, Dziady, Sonety Krymskie) b) Juliusz Słowacki (Balladyna, Kordian, Beniowski) c) Zygmunt Krasiński (Nie-boska komedia) • Panował pogląd, że Polacy są mesjaszami narodów, głosił go A. Mickiewicz. Polacy szybko przekonali się do tego, wierzyli, że ich cierpienia są wybrane przez Boga.