Przedmioty

Przedmioty

Spółka

I prawo Mendla. Krzyżówka testowa

86

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


CO TO GENOTYP A CO TO FENOTYP?
Genotyp to zespół wszystkich genów występujących w organizmie.
Fenotyp to wszystkie widoczne cechy organizmu,
CO TO GENOTYP A CO TO FENOTYP?
Genotyp to zespół wszystkich genów występujących w organizmie.
Fenotyp to wszystkie widoczne cechy organizmu,

CO TO GENOTYP A CO TO FENOTYP? Genotyp to zespół wszystkich genów występujących w organizmie. Fenotyp to wszystkie widoczne cechy organizmu, takie jak kształt nosa czy barwa włosów oraz jego cechy fizjologiczne i biochemiczne. I PRAWO MENDLA. KRZYŻÓWKA TESTOWA ALLEL Allel to inaczej geny które mogą występować w wielu wersjach. ● ● ● RODZAJE ALLELI dominujący (oznaczamy go wielką literką), cecha dominująca, wystarczy jeden allel dominujący aby cecha się ujawniła. recesywny (oznaczamy go małą literką), cecha recesywna, ujawnia się tylko w obecności dwóch alleli recesywnych. CECHY DOMINUJĄCE I RECESYWNE Cecha dominująca ciemne włosy kręcone włosy długie rzęsy ciemne oczy odstające uszy grupa krwi Rh+ piegi orli nos Cecha recesywna jasne włosy proste włosy krótkie rzęsy jasne oczy przylegające uszy grupa krwi Rh- brak piegów prosty nos HOMOZYGOTA I HETEROZYGOTA homozygota dominująca - zygota zawiera dwa takie same allele dominujące. Fenotypowo u osobnika ujawnia się cecha dominująca, homozygota recesywna - zygota zawiera dwa takie same allele recesywne. Fenotypowo u osobnika ujawnia się cecha recesywna, heterozygota - zygota zawiera dwa różne allele. Fenotypowo u osobnika ujawnia się cecha dominująca. I PRAWO MENDLA INACZEJ ZWANE PRAWO CZYSTOŚCI GAMET W gamecie znajduje się zawsze jeden allel danego genu, dzięki czemu w zygocie znajdują się dwa allele tego genu. A-kwiaty czerwone (allel dominujący), a - kwiaty białe (allel recesywny), 918 A a Aa a Aa Powstały heterozygoty które posiadały cechy dominujące. A AA Aa A 918 a A Aa a aa Powstały dwie homozygoty i dwie heterozygoty. Jedna z homozygot posiada cechę dominującą a druga recesywną. Heterozygoty posiadają cechę dominującą. Zatem stosunek wynosi 3:1. Co oznacza, że 75% to kwiaty...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

czerwone a 25% to kwiaty białe. Aa Aa A Aa Aa 918 a a aa a aa Powstały dwie homozygoty i dwie heterozygoty. Są zatem dwie cechy dominujące i dwie cechy recesywne. Zatem stosunek wynosi 2:2. Co oznacza, że 50% to kwiaty czerwone a 50% to kwiaty białe.