Budowa i funkcje szkieletu człowieka
Szkielet człowieka stanowi podstawowe rusztowanie organizmu, składające się z około 206 kości. Budowa szkieletu dzieli się na dwie główne części: szkielet osiowy i obwodowy. Szkielet osiowy, będący częścią bierną i niezdolną do samodzielnego poruszania, pełni kluczową rolę w ochronie narządów wewnętrznych.
Definicja: Układ kostny człowieka to złożona struktura odpowiadająca za utrzymanie postawy ciała, ochronę narządów wewnętrznych oraz magazynowanie soli mineralnych, głównie wapnia.
Szkielet człowieka z narządami tworzy kompleksowy system ochronny. W jego skład wchodzą: czaszka chroniąca mózg, klatka piersiowa osłaniająca serce i płuca, oraz kręgosłup zabezpieczający rdzeń kręgowy. Kości kończyn górnych obejmują: obojczyk, łopatkę, kość ramienną, łokciową, promieniową oraz kości nadgarstka, śródręcza i palców.
Funkcje szkieletu człowieka są wielorakie. Oprócz funkcji podporowej i ochronnej, szkielet uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Kości kończyn dolnych, w tym kość udowa, piszczelowa, strzałkowa oraz kości stopy, umożliwiają poruszanie się i utrzymanie pionowej postawy ciała.