Otwórz aplikację

Przedmioty

FizykaFizyka1550 wyświetleń·Zaktualizowano 19 lip 2026·1 strona

Prawo Coulomba - Klasa 2 Fizyka Temat 3

user profile picture
ju.liat555@juliatomaszewska_sspc

Prawo Coulomba to podstawowe prawo fizyki, które opisuje jak naelektryzowane...

1
of 1
Prawo coulomba – strona 1

Prawo Coulomba - podstawy i obliczenia

Naelektryzowane ciała zachowują się jak magnesy - przyciągają się lub odpychają zależnie od rodzaju ładunku. Siła tego oddziaływania nazywa się siłą elektryczną lub elektrostatyczną.

Prawo Coulomba mówi, że siła elektryczna zależy od dwóch rzeczy: wielkości ładunków elektrycznych i odległości między ciałami. Im większe ładunki, tym silniejsze oddziaływanie. Im większa odległość, tym słabsza siła.

Wzór na siłę elektryczną to: Fe = K × |q₁q₂|/r², gdzie K to stała elektryczna 9×109Nm2/C2≈ 9×10⁹ Nm²/C², q₁ i q₂ to ładunki ciał, a r to odległość między nimi.

Ważne: Pamiętaj o jednostkach! Ładunki podawaj w kulombach (C), odległość w metrach mm, a siłę otrzymasz w niutonach (N).

Przewodniki elektryczne (jak metale czy woda) pozwalają elektronom swobodnie się poruszać. Gdy zbliżysz do przewodnika naelektryzowane ciało, elektrony się przesuwają - na jednym końcu gromadzi się ładunek dodatni, na drugim ujemny.

Izolatory elektryczne nie przewodzą prądu - elektrony nie mogą się w nich swobodnie poruszać. Przydatne przedrostki do zapamiętania: mili mm = 10⁻³, mikro (μ) = 10⁻⁶, nano nn = 10⁻⁹, piko pp = 10⁻¹².

Myśleliśmy, że nigdy nie zapytasz...

Nasz asystent AI jest specjalnie dostosowany do potrzeb uczniów. W oparciu o miliony treści, które mamy na platformie, możemy udzielać uczniom naprawdę znaczących i trafnych odpowiedzi. Ale nie chodzi tylko o odpowiedzi, towarzysz prowadzi również uczniów przez codzienne wyzwania związane z nauką, ze spersonalizowanymi planami nauki, quizami lub treściami na czacie i 100% personalizacją opartą na umiejętnościach i rozwoju uczniów.

Aplikację możesz pobrać z Google Play i Apple Store.

Tak, masz całkowicie darmowy dostęp do wszystkich notatek w aplikacji, możesz w każdej chwili rozmawiać z Ekspertami lub ich obserwować. Możesz użyć punktów, aby odblokować pewne funkcje w aplikacji, które również możesz otrzymać za darmo. Dodatkowo oferujemy usługę Knowunity Premium, która pozwala na odblokowanie większej liczby funkcji.

Podobne notatki

Najpopularniejsze notatki: Coulomb’s Law

9
FizykaFizyka

elektrostatyka

Fizyka, dział elektrostatyka, 2 klasa liceum, zakres podstawowy

21,51311
FizykaFizyka

Prawo Coulomba w Elektromagnetyzmie

Zrozumienie Prawa Coulomba, które opisuje siłę elektryczną między ładunkami w spoczynku. Dowiedz się, jak siła ta zmienia się w zależności od odległości i przenikalności elektrycznej medium. Materiał obejmuje kluczowe pojęcia elektrostatyki oraz wzór F = k·(q1*q2)/r². Typ: Podsumowanie.

13,94085
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Zgłębiaj podstawowe pojęcia elektrostatyki, w tym pole elektryczne, ładunki, prawo Coulomba oraz zasady działania kondensatorów. Materiał obejmuje kluczowe definicje, takie jak ładunek elektryczny, potencjał elektryczny oraz zasady zachowania ładunku. Idealne dla studentów fizyki na poziomie średnim i wyższym.

24,882348
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Zgłębiaj zasady elektrostatyki, w tym Prawo Coulomba, rodzaje materiałów (przewodniki i izolatory) oraz procesy elektryzacji. Dowiedz się, jak ładunki elektryczne oddziałują ze sobą i jakie są ich właściwości. Idealne dla studentów fizyki.

18,337239
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Odkryj kluczowe koncepcje elektrostatyki, w tym rodzaje ładunków, metody elektryzowania ciał, zasadę zachowania ładunku oraz prawo Coulomba. Dowiedz się o polach elektrostatycznych, piorunochronach i klatkach Faradaya. Idealne dla studentów fizyki szukających zrozumienia podstawowych zasad.

87,821168
FizykaFizyka

Ładunki Elektryczne; Zasada zachowania ładunku; Prawo Coulomba

Fizyka tematy: Ładunki Elektryczne; Zasada zachowania ładunku; Prawo Coulomba

196615
FizykaFizyka

Prawo Coulomba

Heja!! SORKA ZA BŁĄD W NAGŁÓWKU XDD Dzięki tej notatce zrozumiałam o co tutaj chodzi, mam nadzieję że wam też się przyda ❤️

248411
FizykaFizyka

Elektrostatyka

Fizyka podstawowa, elektrostatyka, klasa 2

22,26639
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Zrozumienie podstawowych zasad elektrostatyki, w tym rodzajów ładunków elektrycznych, budowy atomu, zasady zachowania ładunku oraz prawa Coulomba. Idealne dla uczniów przygotowujących się do egzaminów z fizyki. Zawiera kluczowe wzory i definicje.

31,47129

Najpopularniejsze notatki z Fizyka

9
P
FizykaFizyka

Podstawy Pierwszej Zasady Dynamiki

Poznasz definicję bezwładności oraz treść pierwszej zasady dynamiki Newtona w teorii.

71,7800
FizykaFizyka

Zasady Dynamiki Newtona

Przegląd trzech zasad dynamiki Newtona, w tym bezwładności, sił tarcia oraz swobodnego spadania ciał. Zrozumienie podstawowych pojęć, takich jak siła wypadkowa i przyspieszenie, z przykładami zastosowań. Idealne dla uczniów klasy 7 SP.

711,684384
P
FizykaFizyka

Podstawy Drugiej Zasady Dynamiki

Poznaj definicję i zależność między siłą, masą a przyspieszeniem w Drugiej Zasadzie Dynamiki Newtona.

71,0040
FizykaFizyka

Zasady Dynamiki Newtona

Odkryj kluczowe zasady dynamiki Newtona, w tym I, II i III zasadę ruchu. Zrozum pojęcia bezwładności oraz swobodnego spadania ciał. Materiał zawiera szczegółowe wyjaśnienia oraz przykłady zastosowania zasad w praktyce. Typ: podsumowanie.

84,19946
FizykaFizyka

ruch po okręgu, siła dośrodkowa, grawitacja

ruch po okręgu, siła dośrodkowa, grawitacja. na podstawie podrecznika NOWA ERA klasa 1 zakres podstawowy.

12,41355
FizykaFizyka

Fizyka Atomowa i Zjawiska Kwantowe

Zgłębiaj kluczowe koncepcje fizyki atomowej, w tym widma emisyjne i absorpcyjne, zjawisko fotoelektryczne oraz dualizm korpuskularno-falowy. Dowiedz się o wpływie gazów cieplarnianych na globalne ocieplenie i skutkach zmian klimatycznych. Idealne dla studentów fizyki i nauk przyrodniczych.

312,082259
FizykaFizyka

Optyka – powtórzenie

Światło i jego źródła, cień, zjawisko półcienia, wiązki świetlne, zasada odbicia światła, rozproszenie światła, obrazy w zwierciadłach, wzory

892523
FizykaFizyka

Fizyka - magnetyzm

Fizyka, klasa 8. Magnetyzm. Najważniejsze zagadnienia.

84,27187
FizykaFizyka

Dynamika: Testy Fizyczne Klasa 7

Sprawdzian z dynamiki dla klasy 7, obejmujący obliczenia sił, zasady dynamiki Newtona oraz zagadnienia związane z masą i przyspieszeniem. Idealny materiał do nauki i powtórki przed egzaminem. Zawiera pytania dotyczące sił wypadkowych, ciężaru oraz ruchu ciał.

78,41082

Najpopularniejsze notatki

9

Zobacz, co mówią o nas nasi użytkownicy. Pokochali nas — pokochasz też i Ty.

4.6/5App Store
4.7/5Google Play

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze przemyślana. Do tej pory znalazłem wszystko, czego szukałem i mogłem się wiele nauczyć z innych notatek! Na pewno wykorzystam aplikację do pomocy przy robieniu prac domowych! No i oczywiście bardzo pomaga też jako inspiracja do robienia swoich notatek.

Stefan Sużytkownik iOS

Ta aplikacja jest naprawdę świetna. Jest tak wiele notatek i pomocnych informacji [...]. Moim problematycznym przedmiotem jest język niemiecki, a w aplikacji jest w czym wybierać. Dzięki tej aplikacji poprawiłam swój niemiecki. Polecam ją każdemu.

Samantha Klichużytkownik Androida

Wow, jestem w szoku. Właśnie wypróbowałam aplikację, ponieważ widziałam ją kilka razy reklamowaną na TikToku jestem absolutnie w szoku. Ta aplikacja jest POMOCĄ, której potrzebujesz w szkole i przede wszystkim oferuje tak wiele rzeczy jak notatki czy streszczenia, które są BARDZO pomocne w moim przypadku.

Annaużytkownik iOS
FizykaFizyka1550 wyświetleń·Zaktualizowano 19 lip 2026·1 strona

Prawo Coulomba - Klasa 2 Fizyka Temat 3

user profile picture
ju.liat555@juliatomaszewska_sspc

Prawo Coulomba to podstawowe prawo fizyki, które opisuje jak naelektryzowane ciała oddziałują ze sobą. Zrozumienie tej reguły pomoże ci rozwiązywać zadania z elektrostatyki i lepiej pojąć, dlaczego niektóre przedmioty się przyciągają, a inne odpychają.

1
of 1
Prawo coulomba – strona 1

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

  • Dostęp do wszystkich materiałów
  • Popraw swoje oceny
  • Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Prawo Coulomba - podstawy i obliczenia

Naelektryzowane ciała zachowują się jak magnesy - przyciągają się lub odpychają zależnie od rodzaju ładunku. Siła tego oddziaływania nazywa się siłą elektryczną lub elektrostatyczną.

Prawo Coulomba mówi, że siła elektryczna zależy od dwóch rzeczy: wielkości ładunków elektrycznych i odległości między ciałami. Im większe ładunki, tym silniejsze oddziaływanie. Im większa odległość, tym słabsza siła.

Wzór na siłę elektryczną to: Fe = K × |q₁q₂|/r², gdzie K to stała elektryczna 9×109Nm2/C2≈ 9×10⁹ Nm²/C², q₁ i q₂ to ładunki ciał, a r to odległość między nimi.

Ważne: Pamiętaj o jednostkach! Ładunki podawaj w kulombach (C), odległość w metrach mm, a siłę otrzymasz w niutonach (N).

Przewodniki elektryczne (jak metale czy woda) pozwalają elektronom swobodnie się poruszać. Gdy zbliżysz do przewodnika naelektryzowane ciało, elektrony się przesuwają - na jednym końcu gromadzi się ładunek dodatni, na drugim ujemny.

Izolatory elektryczne nie przewodzą prądu - elektrony nie mogą się w nich swobodnie poruszać. Przydatne przedrostki do zapamiętania: mili mm = 10⁻³, mikro (μ) = 10⁻⁶, nano nn = 10⁻⁹, piko pp = 10⁻¹².

Myśleliśmy, że nigdy nie zapytasz...

Nasz asystent AI jest specjalnie dostosowany do potrzeb uczniów. W oparciu o miliony treści, które mamy na platformie, możemy udzielać uczniom naprawdę znaczących i trafnych odpowiedzi. Ale nie chodzi tylko o odpowiedzi, towarzysz prowadzi również uczniów przez codzienne wyzwania związane z nauką, ze spersonalizowanymi planami nauki, quizami lub treściami na czacie i 100% personalizacją opartą na umiejętnościach i rozwoju uczniów.

Aplikację możesz pobrać z Google Play i Apple Store.

Tak, masz całkowicie darmowy dostęp do wszystkich notatek w aplikacji, możesz w każdej chwili rozmawiać z Ekspertami lub ich obserwować. Możesz użyć punktów, aby odblokować pewne funkcje w aplikacji, które również możesz otrzymać za darmo. Dodatkowo oferujemy usługę Knowunity Premium, która pozwala na odblokowanie większej liczby funkcji.

Podobne notatki

Najpopularniejsze notatki: Coulomb’s Law

9
FizykaFizyka

elektrostatyka

Fizyka, dział elektrostatyka, 2 klasa liceum, zakres podstawowy

21,51311
FizykaFizyka

Prawo Coulomba w Elektromagnetyzmie

Zrozumienie Prawa Coulomba, które opisuje siłę elektryczną między ładunkami w spoczynku. Dowiedz się, jak siła ta zmienia się w zależności od odległości i przenikalności elektrycznej medium. Materiał obejmuje kluczowe pojęcia elektrostatyki oraz wzór F = k·(q1*q2)/r². Typ: Podsumowanie.

13,94085
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Zgłębiaj podstawowe pojęcia elektrostatyki, w tym pole elektryczne, ładunki, prawo Coulomba oraz zasady działania kondensatorów. Materiał obejmuje kluczowe definicje, takie jak ładunek elektryczny, potencjał elektryczny oraz zasady zachowania ładunku. Idealne dla studentów fizyki na poziomie średnim i wyższym.

24,882348
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Zgłębiaj zasady elektrostatyki, w tym Prawo Coulomba, rodzaje materiałów (przewodniki i izolatory) oraz procesy elektryzacji. Dowiedz się, jak ładunki elektryczne oddziałują ze sobą i jakie są ich właściwości. Idealne dla studentów fizyki.

18,337239
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Odkryj kluczowe koncepcje elektrostatyki, w tym rodzaje ładunków, metody elektryzowania ciał, zasadę zachowania ładunku oraz prawo Coulomba. Dowiedz się o polach elektrostatycznych, piorunochronach i klatkach Faradaya. Idealne dla studentów fizyki szukających zrozumienia podstawowych zasad.

87,821168
FizykaFizyka

Ładunki Elektryczne; Zasada zachowania ładunku; Prawo Coulomba

Fizyka tematy: Ładunki Elektryczne; Zasada zachowania ładunku; Prawo Coulomba

196615
FizykaFizyka

Prawo Coulomba

Heja!! SORKA ZA BŁĄD W NAGŁÓWKU XDD Dzięki tej notatce zrozumiałam o co tutaj chodzi, mam nadzieję że wam też się przyda ❤️

248411
FizykaFizyka

Elektrostatyka

Fizyka podstawowa, elektrostatyka, klasa 2

22,26639
FizykaFizyka

Podstawy Elektrostatyki

Zrozumienie podstawowych zasad elektrostatyki, w tym rodzajów ładunków elektrycznych, budowy atomu, zasady zachowania ładunku oraz prawa Coulomba. Idealne dla uczniów przygotowujących się do egzaminów z fizyki. Zawiera kluczowe wzory i definicje.

31,47129

Najpopularniejsze notatki z Fizyka

9
P
FizykaFizyka

Podstawy Pierwszej Zasady Dynamiki

Poznasz definicję bezwładności oraz treść pierwszej zasady dynamiki Newtona w teorii.

71,7800
FizykaFizyka

Zasady Dynamiki Newtona

Przegląd trzech zasad dynamiki Newtona, w tym bezwładności, sił tarcia oraz swobodnego spadania ciał. Zrozumienie podstawowych pojęć, takich jak siła wypadkowa i przyspieszenie, z przykładami zastosowań. Idealne dla uczniów klasy 7 SP.

711,684384
P
FizykaFizyka

Podstawy Drugiej Zasady Dynamiki

Poznaj definicję i zależność między siłą, masą a przyspieszeniem w Drugiej Zasadzie Dynamiki Newtona.

71,0040
FizykaFizyka

Zasady Dynamiki Newtona

Odkryj kluczowe zasady dynamiki Newtona, w tym I, II i III zasadę ruchu. Zrozum pojęcia bezwładności oraz swobodnego spadania ciał. Materiał zawiera szczegółowe wyjaśnienia oraz przykłady zastosowania zasad w praktyce. Typ: podsumowanie.

84,19946
FizykaFizyka

ruch po okręgu, siła dośrodkowa, grawitacja

ruch po okręgu, siła dośrodkowa, grawitacja. na podstawie podrecznika NOWA ERA klasa 1 zakres podstawowy.

12,41355
FizykaFizyka

Fizyka Atomowa i Zjawiska Kwantowe

Zgłębiaj kluczowe koncepcje fizyki atomowej, w tym widma emisyjne i absorpcyjne, zjawisko fotoelektryczne oraz dualizm korpuskularno-falowy. Dowiedz się o wpływie gazów cieplarnianych na globalne ocieplenie i skutkach zmian klimatycznych. Idealne dla studentów fizyki i nauk przyrodniczych.

312,082259
FizykaFizyka

Optyka – powtórzenie

Światło i jego źródła, cień, zjawisko półcienia, wiązki świetlne, zasada odbicia światła, rozproszenie światła, obrazy w zwierciadłach, wzory

892523
FizykaFizyka

Fizyka - magnetyzm

Fizyka, klasa 8. Magnetyzm. Najważniejsze zagadnienia.

84,27187
FizykaFizyka

Dynamika: Testy Fizyczne Klasa 7

Sprawdzian z dynamiki dla klasy 7, obejmujący obliczenia sił, zasady dynamiki Newtona oraz zagadnienia związane z masą i przyspieszeniem. Idealny materiał do nauki i powtórki przed egzaminem. Zawiera pytania dotyczące sił wypadkowych, ciężaru oraz ruchu ciał.

78,41082

Najpopularniejsze notatki

9

Zobacz, co mówią o nas nasi użytkownicy. Pokochali nas — pokochasz też i Ty.

4.6/5App Store
4.7/5Google Play

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze przemyślana. Do tej pory znalazłem wszystko, czego szukałem i mogłem się wiele nauczyć z innych notatek! Na pewno wykorzystam aplikację do pomocy przy robieniu prac domowych! No i oczywiście bardzo pomaga też jako inspiracja do robienia swoich notatek.

Stefan Sużytkownik iOS

Ta aplikacja jest naprawdę świetna. Jest tak wiele notatek i pomocnych informacji [...]. Moim problematycznym przedmiotem jest język niemiecki, a w aplikacji jest w czym wybierać. Dzięki tej aplikacji poprawiłam swój niemiecki. Polecam ją każdemu.

Samantha Klichużytkownik Androida

Wow, jestem w szoku. Właśnie wypróbowałam aplikację, ponieważ widziałam ją kilka razy reklamowaną na TikToku jestem absolutnie w szoku. Ta aplikacja jest POMOCĄ, której potrzebujesz w szkole i przede wszystkim oferuje tak wiele rzeczy jak notatki czy streszczenia, które są BARDZO pomocne w moim przypadku.

Annaużytkownik iOS