Filozofia i kultura baroku - fundamentalne założenia epoki
Barok to fascynująca epoka w dziejach kultury europejskiej, charakteryzująca się głębokimi przeciwieństwami i wewnętrznym rozdarciem. Nazwa pochodzi od portugalskiego słowa "barocco", określającego perłę o nieregularnym kształcie, co doskonale oddaje charakter tej epoki - pełnej kontrastów i nieprzewidywalności.
W Polsce barok trwał od około 1580 do 1730 roku, podczas gdy w Europie jego ramy czasowe określa się na koniec XVI do początku XVIII wieku. Epoka ta została ukształtowana przez dramatyczne wydarzenia historyczne - liczne wojny, epidemie i konflikty społeczne, które sprawiły, że ludzie zaczęli wątpić w dotychczasowe pewniki i potęgę ludzkiego rozumu.
Definicja: Kontrreformacja była kluczowym zjawiskiem kształtującym kulturę baroku. Zapoczątkowana przez Sobór Trydencki, stanowiła odpowiedź Kościoła katolickiego na ruchy reformatorskie. Jej głównym celem było powstrzymanie rozwoju nowych odłamów religijnych oraz gruntowna reforma Kościoła.
Filozofia baroku rozwinęła się w dwóch głównych nurtach. Pierwszy, reprezentowany przez Kartezjusza, opierał się na racjonalizmie i metodycznym wątpieniu. Drugi, którego przedstawicielem był Pascal, podkreślał ograniczoność ludzkiego rozumu i znaczenie wiary. Te filozoficzne rozważania fundamentalnie wpłynęły na kulturę i sztukę epoki.