Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Policja granatowa w II wojnie światowej - co to znaczy?

2.12.2022

769

28

Udostępnij

Zapisz

Pobierz



<p>Policja Granatowa była polską policją działającą na terenie Generalnego Gubernatorstwa, znana również potocznie jako policja granatowa z

<p>Policja Granatowa była polską policją działającą na terenie Generalnego Gubernatorstwa, znana również potocznie jako policja granatowa z

Policja Granatowa była polską policją działającą na terenie Generalnego Gubernatorstwa, znana również potocznie jako policja granatowa ze względu na kolor jej mundurów.

Akcja Specjalna Kraków

Akcja Specjalna Kraków polegała na aresztowaniu i wysyłaniu do obozów koncentracyjnych polskich profesorów z krakowskich uczelni w listopadzie 1939 r.

Akcja Pacyfikacyjna AB

Akcja Pacyfikacyjna AB miała na celu wyniszczenie polskich elit poprzez wywożenie do obozów koncentracyjnych i mordowanie. Rozpoczęła się wiosną 1940.

Pozostałe pojęcia

Inne istotne pojęcia z okresu II wojny światowej to m.in. kolaboracja (współpraca z okupantem), getto (ogrodzona dzielnica przeznaczona tylko dla Żydów), Holokaust (zagłada narodu żydowskiego), plan Armii Krajowej polegający na współpracy z nadciągającą Armią Czerwoną, godzina wybuchu powstania warszawskiego (17:00 1 sierpnia 1944), Polska Lubelska - teren, którym początkowo zarządzał PKWN, oraz osobiste współpracujące z Niemcami i wydające im ukrywających się Żydów lub wymuszające od nich opłaty za milczenie.

Polskie Państwo Podziemne

Polskie Państwo Podziemne było rozbudowanymi politycznymi, administracyjnymi i wojskowymi strukturami podległymi rządowi na uchodźstwie. Były to istotne elementy oporu wobec okupacji.

Inne działania

Do innych ważnych działań w tym czasie należały m.in. paszportyzacja, czyli kontrola wydawania paszportów, oraz działania o charakterze ekonomicznym, takie jak nacionalizacja czy kolektywizacja.

Ogólnie rzecz biorąc, II wojna światowa to czas, który naznaczony był przez różnego rodzaju działania, walkę, a także niemiecką okupację, która pozostawiła trwały ślad w historii Polski.

Podsumowanie - Historia

  • Policja Granatowa to polska policja działająca w Generalnym Gubernatorstwie
  • Policja Granatowa znana była jako "policja granatowa" ze względu na kolor jej mundurów
  • Akcja Specjalna Kraków polegała na aresztowaniu i wysyłaniu polskich profesorów do obozów koncentracyjnych
  • Akcja Pacyfikacyjna AB miała na celu wyniszczenie polskich elit poprzez wywożenie do obozów koncentracyjnych
  • Polskie Państwo Podziemne to rozbudowane struktury oporu wobec okupacji niemieckiej
user profile picture

Wrzucone przez Anka ;)

67 Obserwujących

Hej, Jestem Ania i chodzę do drugiej klasy liceum. Rozszerzam matematykę, fizykę i chemię.

Często zadawane pytania na temat Historia

Q: Czym był kryptonim akcji polegającej na aresztowaniu i wysyłaniu do obozów koncentracyjnych polskich profesorów z krakowskich uczelni w listopadzie 1939 r.?

A: Kryptonim akcji polegającej na aresztowaniu i wysyłaniu do obozów koncentracyjnych polskich profesorów z krakowskich uczelni w listopadzie 1939 r. był Akcja Specjalna Kraków.

Q: Co oznaczało hasło akcji pacyfikacyjnej o kryptonimie AB?

A: Hasło akcji pacyfikacyjnej o kryptonimie AB oznaczało wyniszczenie polskich elit poprzez wywożenie do obozów koncentracyjnych i mordowanie.

Q: Jakie były inne istotne pojęcia z okresu II wojny światowej?

A: Inne istotne pojęcia z okresu II wojny światowej to m.in. kolaboracja, getto, Holokaust, plan Armii Krajowej, godzina wybuchu powstania warszawskiego, Polska Lubelska oraz osobiste współpraca z Niemcami.

Q: Co było Polskie Państwo Podziemne?

A: Polskie Państwo Podziemne było rozbudowanymi politycznymi, administracyjnymi i wojskowymi strukturami podległymi rządowi na uchodźstwie, stanowiącymi istotne elementy oporu wobec okupacji.

Q: Jakie inne ważne działania miały miejsce w czasie II wojny światowej?

A: Do innych ważnych działań w czasie II wojny światowej należały m.in. paszportyzacja, kontrola wydawania paszportów, a także działania o charakterze ekonomicznym, takie jak nacionalizacja czy kolektywizacja.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.