Rozwój państw słowiańskich
Państwo wielkomorawskie osiągnęło szczyt swojej potęgi w IX wieku, obejmując tereny Moraw, Czech, Śląska, Małopolski i Panonii. Przyjęcie chrztu w 831 roku i nawiązanie stosunków z Bizancjum miało ogromne znaczenie dla jego rozwoju kulturowego.
Highlight: Działalność braci Cyryla (Konstantyna) i Metodego w 863 roku przyczyniła się do wprowadzenia głagolicy - pierwszego alfabetu słowiańskiego.
Niestety, po śmierci Metodego język słowiański został usunięty z liturgii, a państwo wielkomorawskie upadło pod naporem Węgrów.
Czechy, po rozpadzie państwa wielkomorawskiego, znalazły się pod władzą dynastii Przemyślidów. Musieli oni jednak uznać zwierzchność cesarstwa i płacić trybut.
Definition: Trybut - danina płacona przez jedno państwo drugiemu jako wyraz uznania jego zwierzchności lub w zamian za ochronę.
Ruś Kijowska stała się kolejnym ważnym państwem słowiańskim. Jej najważniejsze ośrodki władzy plemiennej to Nowogród Wielki i Kijów. Państwo rozwinęło się w X wieku pod rządami dynastii Rurykowiczów, założonej przez Ruryka.
Quote: "Przyjęcie chrztu za pośrednictwem Bizancjum przez księcia Włodzimierza Wielkiego w 988 roku było przełomowym momentem w historii Rusi Kijowskiej."
To wydarzenie spowodowało, że Ruś Kijowska znalazła się w obszarze wpływów kultury bizantyjskiej. Wprowadzono tam cyrylicę - alfabet słowiański stworzony przez uczniów Cyryla i Metodego.
Vocabulary: Cyrylica - alfabet używany do zapisu języków słowiańskich, stworzony na bazie alfabetu greckiego przez uczniów Cyryla i Metodego.
Kultura słowiańska w Polsce i innych krajach słowiańskich rozwijała się pod wpływem tych wczesnych państw i ich interakcji z sąsiednimi cywilizacjami. Narody słowiańskie przez wieki zachowały wiele elementów swojej pierwotnej kultury, jednocześnie asymilując wpływy chrześcijańskie i inne zewnętrzne oddziaływania.