w czasach ostatnich jagiellonów

269

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

 W czasach statnich Jagiellonow
1. Początek żądów Zygmunta Stavego.
• W 1506 roku władzę w Polsce objął syn Kazimierza Jagiellończyka, Zygmu
Podobne notatki
Know W czasach ostatnich Jagiellonów thumbnail

8

99

6

W czasach ostatnich Jagiellonów

na podstawie podręcznika Nowa Era

Know W czasach ostatnich Jagiellonów (Kl. 6, NE) thumbnail

12

137

2/6

W czasach ostatnich Jagiellonów (Kl. 6, NE)

Zygmunt I Stary Zygmunt II August dynastia Jagiellonów Krzyżacy państwo zakonne hołd pruski Albrecht Hohenzollern Moskwa Rosja car Litwa Polska Rzeczpospolita Inflanty bitwa pod Orszą Smoleńsk

Know Polska za panowania ostatnich Jagiellonów. thumbnail

147

1636

2

Polska za panowania ostatnich Jagiellonów.

Notatka z ostatnich Jagiellonów, przydała mi się na rozszerzeniu z historii

Know Czasy Zygmuntowskie thumbnail

31

369

6

Czasy Zygmuntowskie

Historia, Klasa 6, Podrecznik GWO

Know Polityka międzynarodowa ostatnich Jagiellonów thumbnail

173

2529

2

Polityka międzynarodowa ostatnich Jagiellonów

spis treści: -> Daty -> Panowanie Jana Olbrachta i Aleksandra Jagiellończyka -> Panowanie Zygmunta I Starego -> Walka o wpływy nad Bałtykiem -> Państwa uczestniczące w I wojnie północnej (1563-1570)

Know W czasach ostatnich Jagiellonów | klasa 6, Nowa Era  thumbnail

26

358

6

W czasach ostatnich Jagiellonów | klasa 6, Nowa Era

Miłej nauki! 🩷

W czasach statnich Jagiellonow 1. Początek żądów Zygmunta Stavego. • W 1506 roku władzę w Polsce objął syn Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunt I Stavy. Polska była wówczas związana z Księstwem Litewskim. Sytuacje międzynarodową kraju utrudniało zagrożenie ze strony Krzyżaków. Zakon krzyżacki nie godził się z postanowieniami pokoju toruńskiego z 1466 roku, kończącego wojne trzynastoletnią, w wyniku czego Polska odzyskała Pomorze Gdańskie i ziemię chełmińską ovas otrzymuła Warmię. Zakon domagał się zwrotu tych ziem, lecz jedyne co udało się im uzyskać to przychylność księcia moskiewskiego. 2. Ostatnia wojna z Krzyżakami wojny Wrogość między Krzyżakami a Polską wzrosła, gdy mistrzem zakonu został Albreht Hohenzollem. W 1519 roku wybuchła wojna. Wojsko polskie, dzięki avtylevii opanowało prawie całe państwo zakonne. W 1521 roku podpisano 4-letni vozejm. Po zakończeniu Albreht przeszedł na luteranizm i ogłosił się świeckim księciem. Niezaakceptował tego ani papier, ani cesarz. W tej sytuacji Hohenzollern poprosit o pomoc Zygmunta I Stavego i zawart z nim traktat pokojowy. Odtąd państwo zakonne nosiło nazwę Prus Księżęcych, a stolicą był kvólewiec. Albreht uznał zwierzchnictwo kvóla polskiego i zobo- wiązał się go wspierać. W 1525roku Albreht Hohenzollern słożył hold Lenny, który przeszedł do historii jako hold pruski. 3. Wojna z Moskową 2 • Na początku XVI wieku nie tylko Krzyżacy stanowili dla Polski i Litwy zagrożenie. Leżące na wschód od Litwy Wielkie Księstwo Moskiewskie podbiło...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.
Alternatywny zapis:

znaczną część ziem vuskich należących do Litwy. W 1514 roku wojska moskiewskie zdobyły ważną litewsky twierdze - Smoleńsk. W tym samym roku wojska polskie i litewskie pokonały Księstwo w bitwie pod Orszg. W 1522 voku podpisano vozejm na jego mocy Księstwo Moskiewskie utrzymało wcześniej zdobyte ziemie. 4. Rywalizacja o Inflanty. • W 1548 roku zmart Zygmut I. Władze przejął jego syn-Zygmunt II Stary. Ówczesny władca Moskwy Iwan IV Grożny przyjął tytuł cava. Chciał zapewnić państwu dostęp do Bałtyku. Dlatego postanowił zaatakować inflanty. W 1563 voku wybuchła wojna o Inflanty między Rzeczpospolitą, Szwecją, Danią i Rosją. Konflikt zakończył podpisaniem pokoju, na mocy którego Inflanty zostały podzielone. Część z portem w Rydze otrzymała Polska, Szwecja otrzymała Estonie, a Dania-wyspy na Morzu Bałtyckim.