Motyw karuzeli i sytuacja Żydów
W "Pożegnaniu z Marią" Tadeusz Borowski wprowadza motyw karuzeli, który pełni podobną funkcję jak w "Campo di Fiori" Czesława Miłosza. Karuzela symbolizuje kontrast między codziennym życiem a dramatem wojny, ukazując obojętność społeczeństwa wobec cierpienia Żydów.
Highlight: Motyw karuzeli obrazuje szyderstwo z bólu i cierpienia oraz sposób zamaskowania ludzkich tragedii.
Sytuacja Żydów w okupowanej Warszawie jest przedstawiona w przejmujący sposób:
- Handel z mieszkańcami getta i handel ludzkim życiem.
- Zróżnicowane postawy Polaków - od pomocy za cenę własnego życia po antysemityzm.
- Niezrozumienie decyzji Żydów, którzy mimo szansy ucieczki, chcą pozostać w getcie z bliskimi.
Quote: "Miło tu u was, bardzo miło, wiesz? - Żydóweczka, która uciekła z getta i tej nocy nie miała gdzie spać, uklękła koło Marii przy książkach i objęła ją ramieniem. - To dziwne, tak dawno nie miałam w ręku szczoteczki do zębów, kanapki, filiżanki z herbatą, książki. Wiecie, to trudno nawet określić. I wciąż to uczucie, że trzeba odejść. Ja się panicznie boję!"
Ta scena ilustruje kontrast między normalnym życiem a rzeczywistością getta, podkreślając motyw nadziei i strachu w obliczu Holocaustu.
Borowski ukazuje również politykę władz niemieckich wobec Żydów, polegającą na izolacji, upokorzeniu i przymusowej pracy. Opowiadanie stanowi ważny głos w literaturze dotyczącej Holocaustu, oferując wnikliwe spojrzenie na motywy literackie związane z wojną, cierpieniem i człowieczeństwem.