William Szekspir - biografia

74

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

 Jego ogromny dorobek dramaturgiczny
tradycyjnie dzieli się na trzy grupy:
dramaty z dziejów Anglii;
komedie
-
SZEKSPIR
tragedie uznawane za
Podobne notatki
Know William Szekspir  thumbnail

15

241

8/1

William Szekspir

biografia

Know Teatr Grecki Antyczny  thumbnail

198

2707

1

Teatr Grecki Antyczny

Podstawowe informacje na temat teatru greckiego.

Know william shakespeare (szekspir) thumbnail

77

1774

1/2

william shakespeare (szekspir)

dramat szekspirowski teatr elżbietański a antyczny

Know Tragedia grecka thumbnail

22

382

1/2

Tragedia grecka

Tragedia grecka

Know „Antygona” notatka z lektury thumbnail

12

174

1

„Antygona” notatka z lektury

Notatka „Antygona” notatka do matury

Know Teatr elżbietański thumbnail

10

408

4/2

Teatr elżbietański

Teatr elżbietański - notatka z polskiego

Jego ogromny dorobek dramaturgiczny tradycyjnie dzieli się na trzy grupy: dramaty z dziejów Anglii; komedie - SZEKSPIR tragedie uznawane za arcydzieła psychologiczno - poetyckie: m.in. Romeo i Julia, Hamlet, Makbet. syn rzemieślnika i kupca, także urzędnika władz Stratford-upon-Avon; matka pochodziła ze zubożałej szlacheckiej rodziny Prawdopodobnie Sh. angażował się w działalność teatralną. głównie jako dramatopisarz,. tworząc dwie sztuki rocznie. • Nie zachował się żaden rekopis Sh., za jego życia ukazało się jedynie 18 utworów, z których część to wersje pirackie, powstałe na podstawie rekonstrukcji z pamięci aktorów, źródłem pozostałych wydań są egzemplarze suflerskie i odzwierciedlające różne etapy kompozycji wersje autorskie. Podstawę wydań dzieł Sh. stanowi edycja zbiorowa 36 sztuk z 1623, przez wymienionych w testamencie aktorów, którzy dokonali też pierwszego podziału genealogicznego na tragedie, komedie i kroniki historyczne z dziejów Anglii. opracowana Życie Williama Szekspira (1564-1616) przypada na czasy panowania królowej Elżbiety I, Anglia stała się wówczas światowym mocarstwem. Uczestniczyła w podboju kolonii, co stało się źródłem ogromnych bogactw.. WILLIAM SZEKSPIR & Book uczęszczał do cieszącego się bardzo dobrą opinią miejscowego gimnazjum, gdzie poznał łacinę i grekę oraz literaturę klasyczną autor 38 sztuk i 154 sonetów Pierwsza wzmianka o Sh. jako aktorze i dramatopisarzu pochodzi z 1592 z pamfletu Roberta Greena, który sarkastycznie opisał osiągnięcia Sh., nazywając go ,parweniuszowską wroną", ,,strojącą się w piórka innych pisarzy", pierwszą trzęsisceną" kraju, co wskazuje, że zdobył już w tym czasie pewną pozycję i że zajmował się przeróbkami cudzych utworów.. Zwykle w twórczości Sh. wyróżnia się okres początkowy, w którym pisarz eksperymentował ze wszystkimi trzema gatunkami dramatycznymi, z tego okresu pochodzą komedie: Dwaj panowie z Werony, farsowe...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.
Alternatywny zapis:

Poskromienie złośnicy, omyłek i Stracone zachody miłosne, a także tetralogia Henryk VI, krwawa tragedia zemsty Tytus Andronikus i studium zbrodni Ryszard III. Drugi okres cechuje dominacja wielkich komedii powstały wówczas Sen nocy letniej, Kupiec wenecki, Wesołe kumoszki z Windsoru, Wiele hałasu o nic i Jak wam się podoba, ponadto kroniki: Ryszard II, Król Jan, Henryk IV i Henryk V oraz tragedia Romeo i Julia. Lata 1599-1608 to okres wielkich tragedii obrazujących stopniową dezintegrację hierarchii wartości i psychiki bohaterów w obliczu kumulujących się nieszczęść, z charakterystyczną przewagą predyspozycji charakterologiczných nad czynnikami losu: dramat polityczny Juliusz Cezar, Hamlet Otello, Tymon Ateńczyk oraz Król Lear, Makbet, Antoniusz i Kleopatra. W latach 1608- 1613 powstały głównie romanse, określane tak ze względu na nierealistyczny charakter fabuły i tragikomiczną wymowę: Opowieść zimowa, Cymbelin i Burza. Sh. jest też twórcą cyklu 154 sonetów, zaliczanych do arcydzieł angielskiej liryki, opisujących relacje emocjonalne domniemanego autora i obdarzonego przez niego platonicznym uczuciem młodego mężczyzny, a także zmysłowej Czarnej Damy i Poety Rywala; wśród pozostałych wątków dominuje pochwała twórczości i płodności - przeciwstawionych umieraniu. "