Zdania złożone
Zdania złożone składają się z więcej niż jednego orzeczenia podrzędnego. W każdym zdaniu można wyróżnić pytania podmiotowe, orzecznikowe, przydawkowe, okolicznikowe celu dopełnieniowe, miejsca, czasu, przyczyny, sposobu oraz przyzwolenia.
Pytania podmiotowe, orzecznikowe i przydawkowe
W zdaniach można wyróżnić pytania podmiotowe, takie jak "kto?" lub "co?", pytania orzecznikowe, takie jak "jaki/kim/czym jest?" oraz pytania przydawkowe, takie jak "jakie? czyj/czyja/czyje? który/która/które? ile? (x) czego?".
Okolicznikowe celu dopełnieniowe, miejsca, czasu, przyczyny, sposobu i przyzwolenia
W zdaniach można również wyróżnić okolicznikowe celu dopełnieniowe, miejsca, czasu, przyczyny, sposobu oraz przyzwolenia. Okolicznikowe celu dopełnieniowe odpowiadają na pytania "kogo? czego? komu? czemu? co? kim? czym?". Okolicznikowe miejsca odpowiadają na pytania "gdzie? skąd? dokąd? który?". Okolicznikowe czasu odpowiadają na pytania "po co? na co? w jakim celu?". Okolicznikowe przyczyny odpowiadają na pytania "dlaczego? z jakiego powodu?". Okolicznikowe sposobu odpowiadają na pytania "jak? w jaki sposób?". Okolicznikowe przyzwolenia odpowiadają na pytania "mimo czego? wbrew komu/czemu?".
Spójniki
W zdaniach można używać różnych spójników. Współrzędne spójniki to "i", "oraz", "a", "ani", jak również. Przeciwstawne spójniki to "ale", "lecz", "jednak", "zaś", "natomiast". Rocznikowe spójniki to "albo", "lub", "czy", "bądź". Wynikowe spójniki to "widz", "toteż", "dlatego", "zatem". Przykładowo, można powiedzieć "Ona jest zdolna i uczy się pilnie", "O byli zmęczeni, ale nie chcieli odmocz", "Pod do kina albo zostań w domu", "On jest pracowity, zatem ma dobre oceny".