Nauka

Nauka

Spółka

Komórka zwierzęca

112

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Komórka zwierzęca
komórka zwierzęca Jest to podstawowa jednostka strukturalna organizmów zwierzęcych. Komórka zwierzęca w
zależności od swoj
Komórka zwierzęca
komórka zwierzęca Jest to podstawowa jednostka strukturalna organizmów zwierzęcych. Komórka zwierzęca w
zależności od swoj

Podobne notatki

Know Plan budowy komórki  thumbnail

0

Plan budowy komórki

Budowa komórki

Know  Struktury komórkowe otoczone jedną błoną i rybosomy  thumbnail

108

Struktury komórkowe otoczone jedną błoną i rybosomy

poziom rozszerzony

Know Komórka eukariotyczna - zwierzęca thumbnail

0

Komórka eukariotyczna - zwierzęca

Czym jest komórka? Jak jest zbudowana komórka zwierzęca?? Jak dzielimy komórki?

Know  Struktury komórkowe otoczone jedną błoną i rybosomy thumbnail

320

Struktury komórkowe otoczone jedną błoną i rybosomy

siateczką śródplazmatyczna i jej rodzaje, rybosomy i funkcje, aparat Giolgiego i funkcje, lizosomy, peroksysomy i funkcje, wakuola funkcje, wodniczki.

Know Składniki cytoplazmy thumbnail

29

Składniki cytoplazmy

Definicje, opisy oraz pomocnicze zdjęcia

Know Komórka thumbnail

106

Komórka

Budowa, funkcje organelli

Komórka zwierzęca komórka zwierzęca Jest to podstawowa jednostka strukturalna organizmów zwierzęcych. Komórka zwierzęca w zależności od swojego położenia i funkcji ma określony kształt i kolor. Większość komórek zbudowanych jest z cienkiej błony i wielu małych części wewnętrznych, czyli organelli. 2.Błona komórkowa. ***** 3.Siateczka śródplazmatyczna 1 7 Wodniczka 2 3 4 5 6 Błona komórkowa Siateczka śródplazmatyczna Jadro komórkowe Aparat Golgiego Cytozol 1.Wodniczki · uważane są za magazyn soku komórkowego (woda z rozpuszczonymi w niej białkami, cukrami, substancjami zapachowymi). W komórkach roślinnych, które są młode występuje - kilka drobnych wakuol. W komórkach starszych – występuje jedna, duża wakuola. Stanowią martwy element komórki. u roślin, znajduje się wewnątrz komórki, tzn. Tuż pod ścianą komórkową * zwierzęta- jedyna warstwa okalająca komórkę *warstwa półprzepuszczalna, wybiórcza Mitochondrium Stanowi złożony, trójwymiarowy system spłaszczonych błon, kanalików i niewielkich pęcherzyków. 4.Jądro najważniejsza organella komórkowa. Zbudowana z otoczki jądrowej, kariolimfy, chromatyny oraz jąderka. komórkowe Otoczka jądrowa utworzona jst z dwóch błon plazmatycznych, w których występują pory jądrowe, umożliwiające wymianę substancji pomiędzy jądrem a cytoplazmą. Zewnętrzna błona jądrowa przechodzi w błony siateczki śródplazmatycznej szorstkiej. Wnętrze jądra wypełnione jest sokiem jadrowym czyli kariolimfa, w której zanurzona jest chromatyna. Jądro pełni wiele istotnych funkcji- Kieruje czynnościami życiowymi komórki kontroluje podział komórki i w nim uczestniczy, jest nośnikiem informacji genetycznej, zawartej w kwasach nukleinowych. Jest żywym elementem komórki. 5.Aparat Golgiego system błon złożony z płaskich cystern, rurek i pęcherzyków, blisko związany z siateczką śródplazmatyczną, stanowiący jakby jej przedłużenie pod względem pochodzenia i funkcji. Strukturą podstawową aparatu Golgiego...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

jest diktiosom-stos płaskich woreczków (cystern). Na brzegach cystern tworzą się liczne rozdęcia, które odłączają się następnie w postaci kulistych pęcherzyków 6.Mitochondrium uważane są za centra energetyczne komórki. Zachodzą w nich procesy oddychania komórkowego, stanowią żywy element komórki. Otoczone są dwiema błonami – zewnętrzną, wewnętrzną, przechodzącą w grzebienie (kristy). 7.Cytozol Półpłynna struktura, w której zawieszone są organella i rozpuszczone składniki odżywcze Funkcje komórki zwierzęcej Komórka to podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna każdego organizmu, zdolna do spełniania różnych funkcji życiowych, tj. oddychania, odżywiania, rozmnażania, wzrostu.