Liście są jednymi z najważniejszych organów roślin, odpowiedzialnymi za fotosyntezę i wymianę gazową. Budowa liścia jest złożona i składa się z kilku charakterystycznych elementów: blaszki liściowej, ogonka oraz nasady. Budowa anatomiczna liścia obejmuje skórkę górną i dolną, miękisz palisadowy i gąbczasty oraz wiązki przewodzące.
Rodzaje liści można podzielić na dwie główne kategorie: liście pojedyncze i liście złożone. Liście pojedyncze mają jedną blaszkę liściową, podczas gdy liście złożone składają się z wielu listków. Do liści złożonych przykłady należą kasztanowiec, jesion czy robinia akacjowa. Liście parzystopierzaste przykłady można znaleźć u robinii akacjowej czy grochu. Kształty liści przykłady są bardzo zróżnicowane - od igłowatych (jak w przypadku budowy anatomicznej liścia sosny), poprzez sercowate, lancetowate, aż po dłoniaste.
Funkcje liści są niezwykle istotne dla życia rośliny. Główne zadania to przeprowadzanie fotosyntezy, transpiracja (parowanie wody) oraz wymiana gazowa. Nerwacja liścia rodzaje obejmuje układ równoległy, łukowaty, dłoniasty i pierzasty, co ma związek z transportem substancji w roślinie. Przekształcenia liści mogą przybierać różne formy w zależności od środowiska życia rośliny - mogą przekształcić się w ciernie (jak u kaktusa), wąsy czepne (u grochu) czy liście pułapkowe (u rosiczki). Wszystkie te adaptacje pokazują, jak wszechstronnym i ważnym organem jest liść w świecie roślin.