Fotosynteza to fundamentalny proces biologiczny zachodzący w roślinach, który przekształca energię świetlną w energię chemiczną.
Na czym polega fotosynteza - jest to złożony proces składający się z dwóch głównych faz: jasnej i ciemnej. W fazie jasnej fotosyntezy, która zachodzi w tylakoidach chloroplastów, energia świetlna jest przekształcana w energię chemiczną ATP i NADPH. Barwniki fotosyntetyczne, głównie chlorofil a i b, absorbują światło słoneczne, inicjując reakcję łańcucha transportu elektronów. Produkty fotosyntezy to przede wszystkim glukoza oraz tlen, który jest uwalniany do atmosfery jako produkt uboczny.
Faza ciemna fotosyntezy zachodzi w stromie chloroplastów i nie wymaga bezpośredniego udziału światła. W tej fazie, dzięki enzymowi RuBisCO i przy wykorzystaniu energii z fazy jasnej, dochodzi do wiązania dwutlenku węgla i produkcji cukrów prostych. Znaczenie fotosyntezy dla życia na Ziemi jest nieocenione - proces ten nie tylko dostarcza tlenu do atmosfery, ale również jest źródłem pokarmu dla organizmów heterotroficznych. Rola fotosystemów w procesie fotosyntezy polega na organizacji barwników fotosyntetycznych w funkcjonalne jednostki zdolne do efektywnego wykorzystania energii świetlnej. Budowa chlorofilu opiera się na pierścieniu porfirynowym z centralnie umieszczonym atomem magnezu, co umożliwia skuteczne pochłanianie światła i inicjację procesu fotosyntezy.