Środowisko życia i przystosowania gadów
Gady zamieszkują głównie środowiska lądowe, choć niektóre gatunki przystosowały się do życia w wodzie. Przystosowanie gadów do życia na lądzie obejmuje szereg cech, które pozwalają im przetrwać w suchym środowisku. Ich skóra pokryta jest suchymi łuskami, tarczkami i płytami rogowymi, co chroni je przed utratą wody. Gady składają jaja na lądzie, które są zabezpieczone przed wysychaniem.
Highlight: Gady są zmiennocieplne, co oznacza, że ich temperatura ciała zależy od temperatury otoczenia. Dlatego najczęściej występują w strefach równikowych, zwrotnikowych i podzwrotnikowych.
Budowa gadów jest zróżnicowana w zależności od gatunku. Żółwie posiadają charakterystyczny pancerz, do którego mogą się chować. Węże mają długie, bezkończynowe ciało, podczas gdy jaszczurki mają typowe kończyny. Krokodyle można opisać jako "większe jaszczurki".
Example: Przystosowanie gadów do życia w wodzie można zaobserwować u żółwia błotnego, który posiada opływowy kształt ciała i błony pławne między palcami.
Większość gadów to drapieżniki, choć istnieją również gatunki roślinożerne, jak na przykład legwan morski. W przeciwieństwie do płazów, gady oddychają wyłącznie za pomocą płuc i nie pobierają tlenu przez skórę.