Komórka prokariotyczna i eukariotyczna to dwa podstawowe typy komórek występujących w przyrodzie, różniące się znacząco swoją budową i organizacją.
Komórka prokariotyczna charakteryzuje się prostszą budową i występuje głównie u bakterii. Nie posiada jądra komórkowego otoczonego błoną, a materiał genetyczny w postaci kolistego DNA znajduje się bezpośrednio w cytoplazmie. Ważnymi elementami są: ściana komórkowa, błona komórkowa, rybosomy oraz różne struktury zewnętrzne jak rzęski czy fimbrie. Organizm prokariotyczny mimo prostej budowy potrafi sprawnie funkcjonować i szybko się namnażać.
Komórka eukariotyczna ma znacznie bardziej złożoną strukturę i występuje u roślin, zwierząt, grzybów i protistów. Jej charakterystyczną cechą jest obecność prawdziwego jądra komórkowego oraz licznych organelli błonowych. Budowa komórki eukariotycznej obejmuje między innymi: mitochondria odpowiedzialne za oddychanie komórkowe, siateczkę śródplazmatyczną uczestniczącą w syntezie białek, aparat Golgiego zajmujący się modyfikacją i transportem związków, oraz lizosomy zawierające enzymy trawienne. Różnice w budowie komórki roślinnej grzybowej i zwierzęcej dotyczą głównie obecności ściany komórkowej (występuje u roślin i grzybów), chloroplastów (tylko u roślin) oraz wakuoli (największe u roślin). Komórka zwierzęca wyróżnia się brakiem ściany komórkowej i chloroplastów, ale posiada centrosom, który jest istotny podczas podziału komórki. Budowa komórki ludzkiej jest typowym przykładem komórki zwierzęcej, gdzie wszystkie organella współpracują ze sobą, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie organizmu.