Powtórzenie z Biologi dział 2

75

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć zawartość. To nic nie kosztuje!

 Od parzydełkowców do
pierścienic
1.Parzydełkowce to zwierzęta, które:
* żyją w środowisku wodnym, głównie w wodach słonych!
*mają komórki p
 Od parzydełkowców do
pierścienic
1.Parzydełkowce to zwierzęta, które:
* żyją w środowisku wodnym, głównie w wodach słonych!
*mają komórki p
 Od parzydełkowców do
pierścienic
1.Parzydełkowce to zwierzęta, które:
* żyją w środowisku wodnym, głównie w wodach słonych!
*mają komórki p

Od parzydełkowców do pierścienic 1.Parzydełkowce to zwierzęta, które: * żyją w środowisku wodnym, głównie w wodach słonych! *mają komórki parzydełkowe, służące im do ataku lub obrony * mają jamę chłonąco-trawiącą, do kórej prowadzi otwór gębowy otoczony ramionami lub czułkami. 2.Porównanie polipa z meduzą. Kształt ciała Cecha Położenie otworu gębowego Ilość galaretowatej substancji między warstwami nabłonka Tryb życia Występowanie Tasiemce Polip Wypławki workowaty po górnej stronie ciała cienka warstwa Polip jest przytwierdzony do podłoża za pomocą stopy. Żyje jako pojedynczy osobnik lub tworzy kolonie. Przedstawiciele Środowisko życia Żyją najczęściej w jelicie cienkim kręgowców, w tym człowieka. Meduza parasolowaty lub dzwonowaty po spodniej stronie ciała 3.Płazińce są zwierzętami o wydłużonym, silnie spłaszczonym ciele. Ich przedstawicielami są między innymi tasiemca i wypławki. Najczęściej zasiedlają środowiska wodne. bardzo gruba warstwa Meduza unosi się swobodnie w wodzie, pływa dzięki skurczom ciała. Żyje jako pojedynczy osobnik, nie tworzy kolonii. Odżywianie Są pasożytami, wchłaniają substan- cje pokarmowe z jelita żywiciela. Są drapieżnikami, polują na swoje ofiary za pomocą umięśnionej, wysuwanej gardzieli. Pokrycie ciała Mają ciało pokryte cienkim, nieorzęsio- nym nabłonkiem, który chroni je przed strawieniem w jelicie żywiciela. Mają ciało pokryte cienkim nabłonkiem zaopatrzonym w rzęski, które ułatwiają pływanie. 4.Ciało dorosłych tasiemców jest zbudowana z główki,szyjki oraz dużej ilości członów. Cechy które umożliwiają tasiemcom pasożytniczym tryb życia to m.im. * wydłużony kształt ciała dopasowane do kształtu jelita cienkiego, * nabłonek który chroni ciało przed działaniem enzymów trawiennych, * narządy czepne w postaci Stawek i haczyków, * jednoczesne występowanie męskich i żeńskich narządów rozrodczych, wytwarzanie dużej ilości jaj, * wchłania nie substancji pokarmowych całą powierzchnią ciała. * Gatunek Tasiemiec uzbrojony główka Tasiemiec nieuzbrojony haczyki przyssawka szyjka 5.Rozwój tasiemców jest związany ze zmianą żywiciela. Żywiciel Żywiciel pośredni ostateczny Sposób zarażenia się człowieka świnia człowiek krowa człony człowiek Budowa tasiemca uzbrojonego. Zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa świni zawierają- cego...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.
Alternatywny zapis:

wągry. Zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa krowy zawiera- jącego wągry. Zapobieganie zarażeniu Jedzenie mięsa przebadanego przez lekarza weterynarii, unikanie potraw z surowego mięsa. 6.Nicienie to zwierzęta,które: *żyją we wszystkich typach środowisk wodnych i lądowych oraz w organizmach roślin i zwierząt, *mają wydłużone,nitkowate ciało,które zwęża się na końcach, * są okryte grubym oskórkiem,odpornym na uszkodzenia i działania szkodliwych substancji,takich jak enzymy trawienne. 7.Rozmnażanie się i rozwój pasożytniczych nicieni zachodzą w organizmie jednego żywiciela. Gatunek Glista ludzka Owsik ludzki Żywiciel Włosień spiralny człowiek i inne ssaki mięsożerne, m.in. dziki, świnie i szczury Dżdżownica ziemna człowiek Nereida różnokolorowa człowiek Pijawka lekarska Gatunek Środowisko życia Żyje na lądzie, w glebie lub ściółce. Sposób zarażenia Połknięcie jaj glisty z wodą, warzywami lub owocami. Występuje w słonych wodach mórz i oceanów. Połknięcie jaj owsika, które znajdują się na rękach lub na przed- miotach codziennego użytku. 8.Pierścienice mają ciało podzielone na odcinki, której nazywamy pierścienia- mi lub segmentami.Na powierzchni ich ciała występuje ochronny oskórek, pokryty dodatkowo warstwą śluzu. Żyje w słodkich wodach, głównie jezior i stawów. Zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa świni albo dzika, które zawiera larwy włośnia. Odżywianie Zapobieganie Staranne mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem, unikanie picia nieprzegotowanej wody. Jest drapieżni- kiem, poluje na drobne bezkręgowce. Staranne mycie rąk, obcina- nie krótko paznokci, mycie wodą z mydłem zabawek, które są wynoszone na po- dwórko. Jest pasożytem, odżywia się krwią zwierząt kręgo- wych. Jedzenie mięsa przebada- nego przez lekarza wete- rynarii, niejedzenie potraw z surowego mięsa. Jest destruen- • Nie ma głowy. tem, odżywia się. Niemal całe ciało składa się szczątkami orga- nizmów. z jednakowych segmentów, które mają pęki szczecinek. Budowa • Ma głowę. Na segmentach ciała znajdują się specjalne wyrostki służące do poruszania się. • Nie ma głowy. Segmenty ciała nie mają ani wyrostków, ani szczecinek. Wykształca dwie przyssawki służące do przyczepiania się do żywiciela.