Cechy ogólne i budowa ciała stawonogów
Stawonogi to grupa zwierząt o niezwykle zróżnicowanej budowie i przystosowaniach. Ich ciało podzielone jest na tagmy: głowę, tułów i odwłok, wykazując metamerie heteronomiczną. Charakterystyczną cechą jest obecność stawów, umożliwiających sprawne poruszanie się.
Szkielet zewnętrzny stawonogów zbudowany jest z chityny, co wymaga okresowego linienia w celu wzrostu. Jama ciała to miksocoel, będący połączeniem jamy pierwotnej i wtórnej, wypełniony hemolimfą. W przeciwieństwie do innych bezkręgowców, stawonogi nie posiadają wora powłokowo-mięśniowego.
Vocabulary: Miksocoel - typ jamy ciała charakterystyczny dla stawonogów, łączący cechy jamy pierwotnej i wtórnej.
Układ pokarmowy stawonogów jest złożony i dostosowany do różnych strategii żywieniowych. Obejmuje on jelito przednie, środkowe i tylne. U owadów występują dodatkowo uchyłki jelita zwiększające powierzchnię trawienia. Pajęczaki wyróżniają się zdolnością do trawienia pozaustrojowego.
Example: Skorupiaki posiadają dwukomorowy żołądek z chitynowymi zębami do rozdrabniania pokarmu.
Układ oddechowy stawonogów jest zróżnicowany w zależności od środowiska życia. Formy wodne, jak skorupiaki, posiadają skrzela. U form lądowych występują płucotchawki (u skorpionów i niektórych pajęczaków) lub tchawki (u owadów). Tchawki to system rozgałęzionych rurek, umożliwiających efektywną wymianę gazową.
Definition: Tchawki - system rurek oddechowych charakterystyczny dla owadów, umożliwiający transport gazów bezpośrednio do tkanek.