Lizosomy i inne struktury komórkowe
Lizosomy to niewielkie pęcherzyki otoczone jedną błoną, zawierające enzymy rozkładające złożone związki organiczne do prostszych form. Enzymy lizosomalne są aktywne wyłącznie w środowisku kwasowym, co zapewniają pompy protonowe w błonach lizosomów, aktywnie transportujące jony H+.
Peroksysomy to drobne pęcherzyki otoczone jedną błoną, powstające z siateczki śródplazmatycznej gładkiej. Zawierają enzymy produkowane na wolnych rybosomach cytoplazmatycznych, które katalizują reakcje z udziałem tlenu.
Wakuole roślinne, otoczone błoną zwaną tonoplastem, pełnią różnorodne funkcje, takie jak utrzymywanie turgoru komórek, magazynowanie jonów i substancji zapasowych, gromadzenie ubocznych produktów przemiany materii oraz glikozydów, alkaloidów i garbników.
Vocabulary: Turgor - stan jędrności komórki roślinnej wynikający z ciśnienia wywieranego przez zawartość komórki na ścianę komórkową.
Przykład: Wodniczki tętniące u protistów pełnią funkcję osmoregulacyjną, utrzymując odpowiednie stężenie jonów w komórce.