Transport Pęcherzykowy w Komórce - Pinocytoza i Fagocytoza
Transport pęcherzykowy stanowi kluczowy mechanizm pobierania substancji przez komórkę. Szczególnie interesującym przykładem jest pinocytoza adsorpcyjna z udziałem receptorów, która należy do grupy transportu przez błony biologiczne. W tym procesie cząsteczki są wybiórczo wychwytywane przez specjalne receptory błonowe, co zapewnia wysoką specyficzność transportu.
!DEFINICJA
Pinocytoza adsorpcyjna to wyspecjalizowany rodzaj transportu, w którym cząsteczki wiążą się z receptorami błonowymi, po czym powstaje pęcherzyk transportujący je do wnętrza komórki.
W przypadku pinocytozy adsorpcyjnej, powstały pęcherzyk pinosom jest kierowany do określonego szlaku endocytozy, który determinuje dalszy los transportowanej cząsteczki. Ten typ transportu jest szczególnie istotny dla przenoszenia ważnych biologicznie molekuł, takich jak cholesterol, witaminy czy hormony. Jest to przykład precyzyjnie kontrolowanego transportu biernego.
!PRZYKŁAD
Praktycznym przykładem pinocytozy adsorpcyjnej jest transport cholesterolu do komórek, gdzie cząsteczki LDL lipoproteinyniskiejgęstosˊci wiążą się ze specyficznymi receptorami na powierzchni błony komórkowej.
Istotne różnice występują między pinocytozą fazy płynnej a fagocytozą. Podczas gdy fagocytoza pozostawia niestrawione resztki pokarmu, pinocytoza nie generuje takich pozostałości. Ponadto, w procesie fagocytozy zachodzi regeneracja błony komórkowej, czego nie obserwuje się w przypadku pinocytozy. Te różnice odzwierciedlają specjalizację komórkowych mechanizmów transportowych.