Podstawowe Zasady Dynamiki i Siły w Fizyce
Siły są fundamentalnym pojęciem w fizyce, charakteryzującym się czterema podstawowymi cechami. Zasady dynamiki Newtona omówienie rozpoczyna się od zrozumienia, że siła jest wielkością wektorową, określoną przez wartość, kierunek, zwrot oraz punkt przyłożenia. W przeciwieństwie do wielkości skalarnych jak masa czy czas, siły wymagają wszystkich tych parametrów do pełnego opisu.
Definicja: Siła (oznaczana symbolem F) to wielkość wektorowa wyrażana w niutonach (N), która opisuje wzajemne oddziaływanie między ciałami.
Przykłady sił wzajemnego oddziaływania ciał najlepiej obrazuje trzecia zasada dynamiki Newtona. Zgodnie z nią, gdy jedno ciało działa siłą na drugie, to drugie ciało działa na pierwsze siłą o tej samej wartości, ale przeciwnym zwrocie. Te siły tworzą parę akcja-reakcja, przy czym istotne jest zrozumienie, że działają one na różne ciała i nigdy się nie równoważą.
Przykład: Gdy stoimy na podłodze, naciskamy na nią z siłą równą naszemu ciężarowi, a podłoga działa na nas siłą reakcji o tej samej wartości, ale skierowaną w górę.