Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Czynniki sprzyjające i ograniczające zaludnianie

12.04.2022

138

3

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


czynniki sprzyjające zaludnianiu obszarów:
• zapewnienie ŹRÓDŁA UTRZYMANIA
• determinowane przez ZASOBY PRZYRODNICZE oraz
działalność gospod

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

czynniki sprzyjające zaludnianiu obszarów:
• zapewnienie ŹRÓDŁA UTRZYMANIA
• determinowane przez ZASOBY PRZYRODNICZE oraz
działalność gospod

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

czynniki sprzyjające zaludnianiu obszarów: • zapewnienie ŹRÓDŁA UTRZYMANIA • determinowane przez ZASOBY PRZYRODNICZE oraz działalność gospodarczą człowieka. BEZPIECZEŃSTNO- w dziejach osadnictwa można znaleźć liczne przykłady chronienia się przed najeźdźcami w najbardziej niedostępne. miejsca. ze względu na teh czynnik zasiedlone zostały nawet obszary o bardzo niesprzyjajątych warunkach przyrodniczych. I GOSPODARCZY- grupy społeczne prześladowane w jednym kraju często emigrowały do innego, w przeszłości KORZYSTNE CECHY USTROJU, DOBRE PERSPEKTYWY ROZWOJU I SWOBODA ŻYCIA wywołały ruch wędrówkowy ludność na ogromną skalę. USTROJ SPOŁECZNO-POLITYCZNY w zależności od tego, który czynnik dominował podczas rozwoju osadnictwa na danym obszarze wyróżnia się trzy typy układów zaludnienia: TYP 1 (skupiska ludności utrzymującej się z pracy w ROLNICTWIE.): ·lokalizacja i zasięg okresiona głównie przez WARUNKI GLEBOWE, KLIMATYCZNE oraz HYDROLOGICZNE, występuje na przykład W DELTACH i DOLNACH WIELKICH RZEK, wykorzystanie ŻYZNYCH GLEB ALUWIALNYCH, WYLEWÓW RZEK oraz budowa systemów irygacyjnych, ukształtowanie powierzchni (równiny nadmorskie, doliny rzek, kotliny śród. górskie) oraz woda (doliny rzeczne i wybrzeża moix). np.: Jawa - bardzo żyzne gleby powstałe na zwietrzałych bazaltach i tufach wulkan... iz Europejski, previe potrochoamerykańskie - zyżne gleby (czarnoziemy na Tessach) i ciepły klimat.. N TYP 11 (rozmieszczenie PRZEMYSŁU): tereny PODGÓRSKIE w pierwszej fazie rozwoju przemysłu (zapotrzebowanie na drewno, wełnę i wodę), miejsce WYSTĘPOWANIA SUROWCÓW (rozwój przemysłu ciężkiego), obecna faza rozwoju przemysłu przetwórczego koncentruje wysoko kwali. fikowanych pracowników W WIELKICH MIASTACH, które pełniąc różnorodne funkcje zapewniają nie tylko źródło utrzymania, ale także bogatą ofertę usług kulturalnych, naukowych i rozwojowych. np.: przedgórze...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

Sudetów, Piemont, europejski krzyż koncentracji gospodarczej (Środkowa Anglia, Westfalia, Lotaryngia, G. Śląsk, Zagłębie Donieckie). TYP 1 (nad BRZEGAMI MÓRZ) : ·lokalizacja zakładów przemysłowych w portach i TRANSPORT MORSKI, rozwój osadnictwa wypoczynkowego - WALORY REKREACYJNE, warunki przyrodnicze ZYZNE GLEBY ALUWIALNE (mady w ujściach rzek), LAGODNY, WILGOTNY KLIMAT, RÓWNINNE ukształtowanie powierzchni, dobra dostępność komunikacyjna, w głębi lądu atrakcję osadniczą stanowią RZEKI. np.: "Japonia, basen Morza Śródziemnego, Floryda, Kalifornia, Nizina Nadatlantycka. Mizina Chińska mapa gęstość zaludnienia" bariery ograniczające osadnictwo: • ŚWIETLNA - zjawisko dni in i nocy polarnych; wpływ na samopoczucie oraz wzrost roślin (pożywienie 4 surowiec), TERMICZNA - powiązand ze świetlną (długość dnia i wysokość Słońca), bardzo mata tolerancja termiczna organizmu; wpływ na warunki wegetacji roślin i chow zwierząt, WYSOKOŚCI (GRAWITACYJNA) - wraz z wysokością obniża się ciśnienie atmosferyczne oraz zmniejsza się ilość Henu; nachylenie stoków w górach utrudnia działalność gospodarczą z powodu przyspieszonej denudagi. WODNA: DEFICYTU - w klimatach gorących suchych. PASTERSTWO NOMADYCZNE (KOCZOWNICZE) NADMIARU - szybkie wypieranie upraw, przez bujną roślinność, różnorodność gatunków dwadów, gadów i płazów, przyspieszony proces erozji gleb. his bariery ograniczające osadnictwo na ogół występują łącznie, a ich negaty- wne wpływy nakładają się. H Czynniki decydujące o zasiedlaniu obszarów i rozmieszczeniu ludności można nafogólniej podzielić na te, które stanowią bariery, i te sprzyjające. 1 Jeverly pomiędzy zwrotnikiem Raka i 70°Ñ zamieszkuje ludności świata. Na. DUŻE DYSPROPORCJE W ROZMIESZCZENIU LUDNOŚCI na świecie składają się m.in: większe zaludnienie półkuli północnej (92%), - koncentracja ludności między 20⁰° a 60° szerokości geograficznej, - bardzo duże skupiska ludności na nizinach, koncentracia w deltach i dolinach rzecznych (TYP 1, najstarsze cywilizacje). zamieszkiwanie w pasie do 200km od link brzegowej mórz i oceahów (TYP 11), ukształtowanie się wielkich skypisk miejskich, (TYP 11) tereny występowania surowców mineralnych i rozwoju przemysłu, gwałtowny przyrost naturalny i koncentracja ludności na niektórych obszarach krajów słabiej rozwiniętych.