Fizjonomia miast - przeszłość widoczna w krajobrazie
Fizjonomia miasta to jego wygląd zewnętrzny, obejmujący układ przestrzenny i sposób zabudowy. Typy fizjonomiczne miast odzwierciedlają etapy ich rozwoju historycznego i pełnione funkcje. Miasta o długiej historii mają bardziej zróżnicowaną fizjonomię niż te powstałe później.
Fizjonomia miast europejskich charakteryzuje się starówkami o wąskich uliczkach i zwartej zabudowie w centrum, otoczonymi dzielnicami śródmiejskimi i osiedlami mieszkaniowymi na obrzeżach. W różnych epokach dominowały różne układy przestrzenne:
Example: W starożytności - prostokątny rynek i prostopadłe ulice; w średniowieczu - owalne lub okrągłe miasta z centralnym placem targowym; w XIX wieku - szachownicowy układ ulic w miastach przemysłowych.
Fizjonomia miast amerykańskich i australijskich cechuje się rozległością, niską zabudową jednorodzinną na przedmieściach i wysokościowcami w centrum (city).
Highlight: Charakterystyczną cechą miast północnoamerykańskich jest segregacja społeczno-kulturowa, widoczna w układzie dzielnic.
Fizjonomia miast wschodnioazjatyckich łączy elementy tradycyjne (np. kompleksy świątynne w centrum) z nowoczesnymi (wysokościowce w dzielnicach biznesowych).
Vocabulary: City - dzielnica centralna miasta, skupiająca funkcje biznesowe i administracyjne, charakteryzująca się wysoką zabudową.
W dobie globalizacji typy miast w geografii zaczynają się upodabniać, przyjmując cechy miast północnoamerykańskich, szczególnie w dzielnicach centralnych i na peryferiach.