Japonia jest jednym z najważniejszych symboli nowoczesnej gospodarki światowej, która przeszła niezwykłą transformację po II wojnie światowej.
Gospodarka Japonii charakteryzuje się wysokim poziomem rozwoju technologicznego i przemysłowego. Kraj ten, mimo ograniczonych zasobów naturalnych i niewielkiej powierzchni użytków rolnych, zdołał stać się jedną z największych potęg gospodarczych świata. PKB per capita Japonii należy do najwyższych na świecie, co świadczy o wysokim poziomie życia mieszkańców. Japońska gospodarka opiera się głównie na zaawansowanym przemyśle wysokich technologii, produkcji samochodów, elektroniki oraz robotyki. Rozwój gospodarczy Japonii po II wojnie światowej był fenomenem określanym mianem "japońskiego cudu gospodarczego".
Szczególną uwagę należy zwrócić na specyfikę japońskiego modelu gospodarczego, który łączy tradycyjne wartości z nowoczesnymi rozwiązaniami. Rolnictwo w Japonii jest wysoko zmechanizowane i wydajne, mimo że tylko 12% powierzchni kraju nadaje się pod uprawy. Kraj doświadczył poważnego kryzysu w Japonii 1990, znanego jako "stracona dekada", ale zdołał utrzymać pozycję jednej z największych gospodarek świata. System keiretsu (grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorstw), dożywotnie zatrudnienie i silna etyka pracy to charakterystyczne cechy japońskiej kultury biznesowej. Współczesna Japonia mierzy się z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa i deflacji, ale nadal pozostaje symbolem nowoczesności i innowacji technologicznych.