Charakterystyka pustyń lodowych
Krajobraz pustyni lodowej to obszar o ekstremalnie niskich temperaturach, znajdujący się w strefie klimatów okołobiegunowych. Główne regiony pustyń lodowych to:
- Arktyka: Ocean Arktyczny z wyspami i północnymi obrzeżami Ameryki Północnej, Azji i Europy
- Antarktyka: Antarktyda z otaczającymi wyspami i Oceanem Południowym
Klimat pustyń lodowych charakteryzuje się:
- Ujemną temperaturą powietrza przez prawie cały rok
- Bardzo silnym wiatrem
- Niskimi opadami, głównie w postaci śniegu
- Występowaniem dni i nocy polarnych
Definition: Dzień polarny to okres, gdy Słońce nie zachodzi dobę lub dłużej, a noc polarna to czas, gdy Słońce nie wschodzi dobę lub dłużej.
Highlight: Na biegunach dzień polarny i noc polarna trwają po pół roku.
Rośliny na pustyni lodowej są bardzo rzadkie. Lądy Arktyki i Antarktyki są niemal całkowicie pokryte lądolodem - grubą na kilka kilometrów pokrywą lodową. Na niepokrytych lodem wybrzeżach występują prawie wyłącznie mchy i porosty na skałach.
Jakie zwierzęta żyją na pustyni lodowej? W obszarze pustyń lodowych żyją głównie:
- Zwierzęta wodne: wieloryby, foki
- Ptaki: pingwiny, maskonury
- Niedźwiedzie polarne (żyjące na lądzie, lodzie i w wodzie)
Example: W Arktyce spotkamy niedźwiedzia polarnego, morsa i maskonura, a w Antarktyce pingwina, kotika i petrela antarktycznego.
Pustynie lodowe są niemal bezludne. W Arktyce ludzie mieszkają tylko na obszarach niepokrytych lodem, np. na wybrzeżach Grenlandii czy wyspach archipelagu Svalbard. Na Antarktydzie znajdują się jedynie stacje badawcze, w których czasowo przebywają naukowcy.
Ciekawostki o pustyniach lodowych: Mimo ekstremalnie niskich temperatur, pustynie lodowe są ważnymi obszarami badań naukowych, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych.