Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Następstwa ruchu obiegowego Ziemi

16.05.2022

234

9

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Następstwa
ruchu
obiegowego
Ziemi
Kalendarz juliański i gregoriański
Nie da się precyzyjnie podzielić roku słonecznego na
pełne dni ani na r

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Następstwa
ruchu
obiegowego
Ziemi
Kalendarz juliański i gregoriański
Nie da się precyzyjnie podzielić roku słonecznego na
pełne dni ani na r

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Następstwa ruchu obiegowego Ziemi Kalendarz juliański i gregoriański Nie da się precyzyjnie podzielić roku słonecznego na pełne dni ani na równe 12 miesięcy. W roku, który obecnie określamy jako 45 rok p.n.e., wprowadzono kalendarz nazywany od imienia cesarza - juliańskim. Błąd ten sumował się przez setki lat, aż w 1582 roku urósł do ok. Początki pór roku przestały zgadzać się z kalendarzem. Po drugie przyjął, że zwykły rok ma 365 dni, co 4 lata wypada rok przestępny i dodawany jest wówczas 29 lutego, ale co 100 lat rok, który miałby być przestępny, jest jednak zwykły i ma 365 dni. Natomiast co 400 lat, pomimo pełnej setki, rok i tak jest przestępny. Strefy oświetlenia Ziemi. Jak powstaje zjawisko dnia i nocy polarnej? Rozciąga się między zwrotnikiem Raka na północy a zwrotnikiem Koziorożca na południu. Przez jej środek przebiega równik. W ciągu każdej doby występuje zarówno dzień, jak i noc. 12 godzin, a w pobliżu zwrotników różnica między tymi częściami doby to maksymalnie 2 godziny. Dwie strefy umiarkowane znajdują się między zwrotnikami i kołami podbiegunowymi - zwrotnikiem Raka i kołem podbiegunowym północnym oraz zwrotnikiem Koziorożca i kołem podbiegunowym południowym, przez co są słabiej oświetlone. Słońce tutaj nigdy nie góruje w zenicie, ale w ciągu każdej doby występuje dzień i noc. Najsłabiej oświetlane przez Słońce są strefy podbiegunowe, leżące między kołami podbiegunowymi i biegunami. Na biegunach Słońce nigdy nie wznosi się wyżej niż 23°27'. Polegają one na tym, że...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

w ciągu jednej doby Słońce nie zachodzi lub nie wschodzi ani na chwilę. Na samych biegunach dzień polarny trwa aż pół roku, po czym następuje tak samo długa noc polarna. Skąd się biorą zaćmienie Słońca i zaćmienia Księżyca? Ponadto odległość Księżyca od Ziemi jest wyraźnie zmienna i waha się od ok. W rezultacie nawet gołym okiem można zauważyć różnice w postrzeganych przez nas rozmiarach tarczy Księżyca. Rozmiary kątowe księżyca wahają się od maksymalnie 0°33¹28" do minimalnie 0°29'55". Ma to znaczenie, gdyż przez niezwykły zbieg okoliczności widoczne z Ziemi rozmiary Słońca wahają się od 0°32'31" do 0°31'27", czyli są zbliżone do widomych rozmiarów Księżyca. Gdy Ziemia znajduje się w jednej linii pomiędzy Słońcem iKsiężycem, może wystąpić zjawisko zaćmienia Księżyca. Cień albo półcień rzucany przez Ziemię zasłania światło słoneczne, co obserwujemy jako ciemny krąg przysłaniający część lub całość rozświetlonej tarczy Księżyca. Jakie są konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi? • Zjawisko roku, który jest jedną z podstawowych miar czasu, a dla ludzi oznacza konieczność stosowania kalendarza. • Zmiana wysokości Słońca w południe w ciągu roku. • Zmiana miejsca wschodu i zachodu Słońca na linii horyzontu w ciągu roku. • Dzień i noc polarna, które zdecydowanie ograniczają możliwości funkcjonowania ludzi poza kołami polarnymi. • Powstanie 5 stref oświetlenia Ziemi, które stwarzają bardzo różnorodne i odmienne warunki do życia i gospodarowania. • Powstanie stref klimatycznych, które są konsekwencją zróżnicowanego oświetlenia Ziemi, a ponadto silnie wpływają na strefowość występowania roślin i gleb. • Zmienność pór roku ma wpływ głównie na rolnictwo, ale także na inne dziedziny gospodarki.