Uprawa zbóż i innych roślin w Polsce
Struktura użytków rolnych w Polsce obejmuje również uprawy żyta, jęczmienia, ziemniaków i roślin przemysłowych. Żyto ma niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe, ale ze względu na niskie plony jego areał stopniowo się zmniejsza. Jęczmień wykorzystuje się do produkcji pasz, kasz i piwa.
Ziemniaki, obok zbóż, są podstawowym produktem żywieniowym w Polsce. Wykorzystuje się je do produkcji frytek, chipsów, skrobi i pasz. Jednak w ostatnich latach powierzchnia upraw ziemniaków systematycznie się zmniejsza.
Vocabulary: Areał - obszar gruntu przeznaczony pod uprawę określonej rośliny.
Do najważniejszych roślin przemysłowych uprawianych w Polsce należą rzepak i buraki cukrowe. Rzepak jest podstawową rośliną oleistą, z której wytwarza się olej jadalny, biopaliwa i pasze. Buraki cukrowe wymagają dobrych gleb i są uprawiane głównie na Żuławach Wiślanych, Wyżynie Lubelskiej i Pojezierzu Wielkopolskim.
Highlight: W 2018 roku udział rzepaku w ogólnej powierzchni upraw w Polsce wynosił prawie 8%.
Rozmieszczenie upraw warzyw i owoców zależy nie tylko od klimatu i jakości gleb, ale także od bliskości rynków zbytu. Największe obszary upraw warzyw znajdują się w pobliżu dużych miast. Najwięcej sadów jest zlokalizowanych na Nizinie Mazowieckiej, w okolicach Sandomierza i na Lubelszczyźnie, gdzie uprawia się głównie jabłka, wiśnie, śliwki i czereśnie.
Przykład: Największe skupisko sadów w Polsce znajduje się na Nizinie Mazowieckiej, pomiędzy Łowiczem, Grójcem i Górą Kalwarią.