Ukształtowanie powierzchni Afryki
Środowisko przyrodnicze Afryki charakteryzuje się przede wszystkim wyżynnym ukształtowaniem terenu. Ponad 75% powierzchni kontynentu znajduje się na wysokości od 300 do 2000 m n.p.m. Największe wyżyny to Wyżyna Abisyńska i Wyżyna Wschodnioafrykańska, obie położone we wschodniej części kontynentu.
Wśród największych kotlin Afryki wyróżniamy Kotlinę Konga, Kotlinę Czadu i Kalahari. Główne pasma górskie to Atlas, Góry Smocze i Góry Przylądkowe. Najwyższym szczytem Afryki jest Kibo (5895 m n.p.m.) w masywie Kilimandżaro.
Highlight: Najwyższy szczyt Afryki, Kibo (5895 m n.p.m.), znajduje się w masywie wulkanicznym Kilimandżaro.
Wielkie Rowy Afrykańskie, zlokalizowane we wschodniej części kontynentu, stanowią unikalną formację geologiczną. Są to rozległe doliny powstałe w wyniku pęknięcia płyty litosfery na dwie części. Proces ten rozpoczął się kilkadziesiąt milionów lat temu.
Definition: Wielkie Rowy Afrykańskie to system rowów tektonicznych w Afryce Wschodniej, charakteryzujący się występowaniem wulkanów i jezior tektonicznych.
Klimat Afryki
Klimat w Afryce jest kształtowany przez kilka kluczowych czynników. Najważniejszym z nich jest położenie geograficzne kontynentu. Środkowa część Afryki leży w strefie klimatów równikowych, na północ i południe od niej rozciągają się strefy klimatów zwrotnikowych, a krańce północne i południowe znajdują się w strefach klimatów podzwrotnikowych.
Highlight: Ponad 1/4 obszaru Afryki zajmuje największa pustynia świata - Sahara.
Istotny wpływ na klimat mają również prądy morskie, takie jak zimny Prąd Benguelski czy ciepły Prąd Mozambicki. Ważnym czynnikiem jest także wysokość nad poziomem morza.
Vocabulary: Pasaty - stałe wiatry wywoływane przez różnice ciśnień między strefami dwóch wyżów zwrotnikowych a niżem równikowym.
Cyrkulacja powietrza w strefie międzyzwrotnikowej jest napędzana energią słoneczną. Opady atmosferyczne w Afryce są najwyższe w okolicach równika i zmniejszają się w kierunku północnym i południowym.