Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Środowisko przyrodnicze afryki

26.12.2022

5067

224

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE AFRYKI
ukształtowanie powierzchni
Afryka to kontynent typowo wyżynny (ponad 75% jego powierzchni
znajduje się na wys

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE AFRYKI
ukształtowanie powierzchni
Afryka to kontynent typowo wyżynny (ponad 75% jego powierzchni
znajduje się na wys

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE AFRYKI ukształtowanie powierzchni Afryka to kontynent typowo wyżynny (ponad 75% jego powierzchni znajduje się na wysokości od 300 m npm. do 2000 m n.p.m.). Najwieksze wyżyny kontynentu to: wyżyna Abisyńska, wyżyna Wschodnio-afrykańska (obie znajdują się na wschodzie kontynentu). Największe kotliny kontynentu to: kotlina Konga, Kotlina Czadu i Kalahari. Najwieksze pasma górskie kontynentu to: gory Atlas, gdry Smocze, gory Przyladkowe. Największym szczytem jest Kibo (5895 map.m.) położony w masywie wulkanicznym Kilimandżaro • Wielkie rowy Afrykańskie Nielkie Rowy Afrykańskie znajdujące się w Afryce Wschodniej są, stworzone z rozległych down. W obrebie tych rowow występuje wiele wulkandw oraz duze jeziora tektoniczne. Rowy powstały na skutek pęknięcia płyty row tektoniczny jezioro Litosfery na ktorej jest położ -ona Afryka na dwie części. Ten proces rozpoczął się kilkadziesiąt milionów tat temu. ● zapádanie kierunek sie skat uskok rozsuwa wzdłdź uskoku -nia się płyty tektoniczne • cyrkulacja powietrza w strefie międzyzwrotn- Fikowej ● czynniki wpływające na klimat Najwiekszy wpływ na klimat Afryki ma potożenie geograficzne Środkowa część Afryki znajduje się w strefie Klimatów rownikowych na północ oraz na połodnie od niej rozcią goja się strefy klimatow zwrotnikowych. a potnoche i południowe krance kontynentu leza w strefach klimatów podzwrotnikowych. Kolejnym czynnikiem wpływającym na klimat Afryki sa prądy morskie (np. zimny Prad Benguelski lub ciepty Prod Mozambicki. Oklimacie Afryki decyduje też wysokość -ponad 1/4 obszaru Afryki zajmuje największa pustynia Świata-Sahara. Cyrkulacja powietrza to uktad ruchow powietrza w atmosferze nad poziomem morza W Strefie międzyzwrotnikowej sica napedową tych ruchów jest energia stoneczna. Pasaty-state wiatry wywoływane przez roźnice ciśnień między strefami dwoch wyżów zwrotnikowych a niżem...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

równikowym. OPADY ATMOSFERYCZNE W AFRYCE W Afryce roczne sumy opadów są najwyższe w okolicach równika i zmniejszają się na północ potódnie. Outworzenie deszczu zenitalnego powietrze sie ochadza powietrze przemieszcza się w stronę zwrotnikow powietrze opada i tworzą sie wyze zwrotnikowe różnica ciśnień wywołuje Staty ruch powietrza, czyli wiatry nazywane pasatami ● 22 czernica Zwrotnik raka wyż •strefowosc klimatyczno - roślinna - glebowa KLIMAT ● Strefa lasów równikowych W Klimacie równikowym wilgotnym wyst ∙ępują wilgotne Lasy rownikowe. W takich warunk -ach wykrsztalały się głównie Czerwonoioite gleby ferralitowe. niz równik 22 grudnia wyż strefa klimatów podzwrotnikowych: morski (śródziemnomorski Strefa klimatow zwrotnikowych: wilgotny, Suchy i skrajnie suchy Strefa klimatow rownikowych: rownikowy wilgotny, podrownikowy ROŚLINNOŚĆ roślinnosd typu Śródziemnomorskiego, pustynie i półpustynie, sawanny, lasy podzwrotnikowe, wilgotne lasy równikowe, stepy, roślinnosc wysokogórsko, lasy nomory nowe P GLEBY gleby sferowe: gleby cynamonowe, szaroziemy buroziemy gleby pustynne, czerwone i czerwono totte gleby ferralitowe, gleby cynamonowoczerwone i czerwonobure mady, gleby gorskie gleby asferowe: strefa sa strefa sawann W klimacie podrówni -Konym występuje formacja trawiasta zwana sawanna. Pod roślinnością Sawannowa wytworzyły się szaroziemy, burozie my gleby pustynne gleby cynamonowoczer- Wone i czerwono bure. zwrotnik Koziorożca •strefa pustyn i potpustyn W warunkach klimatu zwrotn- ikowego suchego powstaty pustynie m.in. Sahara. Występują tam szaroziemy buro- - ziemy i gleby pustynne. Strefa Śródziemnomorska Na obszarach o klimacie podzwrotnikowym morskim rosnie makia. Tworza ją wiecznie zielone, twardolistne zarosla. Gleby na tych obszarach to głównie gleby ajnamonowe.