Ukształtowanie powierzchni Afryki
Afryka charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, z dominacją wyżyn i płaskowyżów. Około 75% powierzchni kontynentu znajduje się na wysokości między 300 a 2000 metrów nad poziomem morza. Na wschodzie kontynentu znajdują się największe wyżyny: Abisyńska i Wschodnioafrykańska.
Highlight: Wyżyny Afryki są poprzecinane rozległymi kotlinami, z których największe to Kotlina Konga, Czadu i Kalahari.
Najwyższe góry Afryki znajdują się na północy Atlas i południu Smocze,Przylądkowe. Najwyższym szczytem kontynentu jest Kibo 5895mn.p.m. w masywie wulkanicznym Kilimandżaro. Wzdłuż wybrzeży ciągnie się wąski pas nizin.
Vocabulary: Masyw wulkaniczny - grupa wzniesień powstałych w wyniku działalności wulkanicznej.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech geologicznych Afryki jest system Wielkich Rowów Afrykańskich, znajdujący się w Afryce Wschodniej.
Definition: Wielkie Rowy Afrykańskie to system głębokich rowów tektonicznych, tworzących szerokie do1000km doliny.
W obrębie tych rowów znajduje się wiele wulkanów oraz dużych jezior tektonicznych. Powstanie rowów jest skutkiem pęknięcia płyt litosfery, na których leży Afryka, na dwie części kilkadziesiąt milionów lat temu.
Example: Jeziora tektoniczne w Afryce, takie jak Jezioro Wiktorii czy Tanganika, powstały w wyniku ruchów tektonicznych związanych z formowaniem się Wielkich Rowów Afrykańskich.