Przedmioty

Przedmioty

Spółka

Surowce mineralne w Polsce - Podział, Występowanie i Znaczenie

13.09.2022

1069

65

Udostępnij

Zapisz

Pobierz



<p>Surowce mineralne to grupa substancji zasobów naturalnych, które są wydobywane z wnętrza Ziemi i wykorzystywane w różnych dziedzinach go

<p>Surowce mineralne to grupa substancji zasobów naturalnych, które są wydobywane z wnętrza Ziemi i wykorzystywane w różnych dziedzinach go

Surowce mineralne to grupa substancji zasobów naturalnych, które są wydobywane z wnętrza Ziemi i wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki. W Polsce występują różne rodzaje surowców mineralnych, które można podzielić na surowce mineralne energetyczne, surowce mineralne metaliczne, surowce mineralne chemiczne i surowce mineralne skalne.

Podział surowców mineralnych

Surowce mineralne można podzielić na surowce energetyczne (takie jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny), surowce metaliczne (takie jak ruda miedzi, ruda cynku, ruda ołowiu, żelaza, srebro, złoto, nikiel, selen, wanad, kobalt, molibden, kadm) oraz surowce chemiczne (takie jak siarka, sól kamienna, sole potasowo-magnezowe, barit, fluoryt, fosforyty).

Surowce mineralne energetyczne

W Polsce występują złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego, które są wykorzystywane głównie do wytwarzania energii w elektrowniach, elektrociepłowniach oraz do ogrzewania domów. Ponadto, węgiel jest stosowany do produkcji koksu, stali, tworzyw sztucznych, barwników i lekarstw.

Surowce mineralne metaliczne

Z kolei, surowce mineralne metaliczne, takie jak ruda miedzi, cynku, ołowiu, żelaza, srebro, złoto, nikiel, selen, wanad, kobalt, molibden i kadm, są wykorzystywane do produkcji różnorodnych produktów, takich jak kabli i przewodów elektrycznych, pokryć dachowych, paneli słonecznych, instalacji wodociągowych, naczyń kuchennych, a także do produkcji różnych stopów metali.

Surowce mineralne chemiczne

Surowce chemiczne, takie jak siarka, sól kamienna, sole potasowo-magnezowe, barit, fluoryt, fosforyty, są wykorzystywane do produkcji kwasu siarkowego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, gumy, zapałek, barwników, wyrobów farmaceutycznych, sody, chloru, kwasu solnego i innych związków chemicznych.

Surowce mineralne skalne

W Polsce występują także surowce mineralne skalne, takie jak gips, anhydryt, kamienie drogowe i budowlane, kreda, glina, kaolin, skalenie, piaski szklarskie, żwir, piaskowce, które są wykorzystywane do produkcji cementu, kwasu siarkowego, materiałów budowlanych, kruszywa, elementów kamiennych dla drogownictwa, kolejnictwa, produkcji keramiki szlachetnej i budowlanej, szkła, betonu, mieszanki asfaltowych oraz innych materiałów budowlanych.

W Polsce surowce mineralne odgrywają ważną rolę w gospodarce, a ich wydobycie stanowi istotny sektor przemysłu. Surowce mineralne są niezbędnym surowcem do produkcji wielu produktów używanych codziennie w różnych dziedzinach życia. Dlatego też ich znaczenie gospodarcze jest nie do przecenienia. Surowce mineralne w Polsce są ważnym zasobem naturalnym, który należy odpowiednio gospodarować i wykorzystywać z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Podsumowanie - Geografia

  • Surowce mineralne to naturalne zasoby wydobywane z wnętrza Ziemi
  • W Polsce występują surowce mineralne energetyczne, metaliczne, chemiczne i skalne
  • Surowce mineralne energetyczne to węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny
  • Surowce mineralne metaliczne są wykorzystywane do produkcji różnorodnych produktów
  • Surowce mineralne odgrywają istotną rolę w gospodarce Polski
user profile picture

Wrzucone przez Tatiana Gościniak

115 Obserwujących

zapraszam do zaobserwowania mnie :))

Często zadawane pytania na temat Geografia

Q: Jakie surowce mineralne można podzielić na surowce energetyczne, surowce metaliczne, surowce chemiczne i surowce skalne?

A: Surowce mineralne można podzielić na surowce energetyczne (takie jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny), surowce metaliczne (takie jak ruda miedzi, ruda cynku, ruda ołowiu, żelaza, srebro, złoto, nikiel, selen, wanad, kobalt, molibden, kadm), surowce chemiczne (takie jak siarka, sól kamienna, sole potasowo-magnezowe, barit, fluoryt, fosforyty) i surowce skalne (takie jak gips, anhydryt, kamienie drogowe i budowlane, kreda, glina, kaolin, skalenie, piaski szklarskie, żwir, piaskowce).

Q: Jakie surowce mineralne występują w Polsce?

A: W Polsce występują różne rodzaje surowców mineralnych, takie jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, ruda miedzi, ruda cynku, ruda ołowiu, żelazo, srebro, złoto, nikiel, selen, wanad, kobalt, molibden, kadm, siarka, sól kamienna, sole potasowo-magnezowe, barit, fluoryt, fosforyty, gips, anhydryt, kamienie drogowe i budowlane, kreda, glina, kaolin, skalenie, piaski szklarskie, żwir, piaskowce.

Q: Do czego wykorzystywane są surowce mineralne energetyczne w Polsce?

A: Surowce mineralne energetyczne, takie jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny, są wykorzystywane głównie do wytwarzania energii w elektrowniach, elektrociepłowniach oraz do ogrzewania domów. Ponadto, węgiel jest stosowany do produkcji koksu, stali, tworzyw sztucznych, barwników i lekarstw.

Q: Jakie znaczenie gospodarcze mają surowce mineralne w Polsce?

A: W Polsce surowce mineralne odgrywają ważną rolę w gospodarce, a ich wydobycie stanowi istotny sektor przemysłu. Surowce mineralne są niezbędnym surowcem do produkcji wielu produktów używanych codziennie w różnych dziedzinach życia. Dlatego też ich znaczenie gospodarcze jest nie do przecenienia.

Q: Jakie surowce mineralne są wykorzystywane do produkcji różnych materiałów budowlanych?

A: Surowce mineralne skalne, takie jak gips, anhydryt, kamienie drogowe i budowlane, kreda, glina, kaolin, skalenie, piaski szklarskie, żwir, piaskowce, są wykorzystywane do produkcji cementu, kwasu siarkowego, materiałów budowlanych, kruszywa, elementów kamiennych dla drogownictwa, kolejnictwa, produkcji keramiki szlachetnej i budowlanej, szkła, betonu, mieszanki asfaltowych oraz innych materiałów budowlanych.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.