Rozwój miast i megalopolis w Ameryce
Ameryka Północna i Południowa są silnie zurbanizowane, z ponad 80% ludności mieszkającej w miastach. W niektórych krajach, jak Urugwaj czy Argentyna, wskaźnik urbanizacji przekracza nawet 90%. Na obu kontynentach znajduje się sześć megamiast, czyli aglomeracji liczących ponad 10 milionów mieszkańców. W Ameryce Północnej są to Meksyk stolicaMeksyku, Nowy Jork i Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, a w Ameryce Południowej - São Paulo i Rio de Janeiro w Brazylii oraz Buenos Aires w Argentynie.
Szczególnym zjawiskiem w Ameryce jest powstawanie megalopolis, czyli ogromnych zespołów miejskich tworzących się przez łączenie się rozrastających się aglomeracji. Największe megalopolis na świecie, zwane BosWash, znajduje się na wschodnim wybrzeżu USA i rozciąga się od Bostonu do Waszyngtonu na długości prawie 1000 km, licząc około 50 milionów mieszkańców. Inne znaczące megalopolis w Stanach Zjednoczonych to ChiPitts w pobliżu Wielkich Jezior oraz megalopolis południowokalifornijskie na zachodnim wybrzeżu. W Ameryce Południowej znajduje się megalopolis brazylijskie, składające się m.in. z São Paulo i Rio de Janeiro, liczące ponad 30 milionów mieszkańców.
Słownictwo: Megalopolis to ogromny zespół miejski powstały z połączenia kilku aglomeracji, charakteryzujący się dużą gęstością zaludnienia i rozwiniętą infrastrukturą.
Wyróżnienie: Szybka urbanizacja w Ameryce prowadzi również do negatywnych skutków, takich jak powstawanie dzielnic nędzy slumsoˊw, gdzie panują trudne warunki życiowe, brakuje podstawowej infrastruktury i występują liczne problemy społeczne.