Terroryzm i Separatyzm we Współczesnym Świecie
Separatyzm to złożone zjawisko społeczno-polityczne, które znacząco wpływa na kształtowanie się współczesnej mapy politycznej świata. Ruchy separatystyczne, prowadzone głównie przez mniejszości narodowe, dążą do oddzielenia się od istniejących struktur państwowych i utworzenia własnych, niezależnych podmiotów politycznych.
Definicja: Separatyzm to dążenie grup społecznych do wyodrębnienia się z większej całości panˊstwa,narodulubwspoˊlnotyreligijnej w celu utworzenia własnej, niezależnej jednostki politycznej lub administracyjnej.
Współczesny terroryzm stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Szczególnie znaczący wpływ na obecną sytuację geopolityczną miały zamachy z początku XXI wieku. Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych fundamentalnie zmieniły podejście do bezpieczeństwa globalnego i zapoczątkowały nową erę w walce z terroryzmem międzynarodowym.
Przykład: Zamach z 11 września 2001 roku w USA, podczas którego terroryści użyli samolotów pasażerskich jako broni, doprowadził do śmierci ponad 3000 osób i zapoczątkował globalną wojnę z terroryzmem.
Europa również doświadczyła szeregu tragicznych ataków terrorystycznych, które wpłynęły na zmianę polityki bezpieczeństwa w regionie. Zamachy w Madrycie 2004, Londynie 2005 i Paryżu 2015 pokazały, że terroryzm stanowi realne zagrożenie dla stabilności państw europejskich i wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych.