Feudalizm i struktura społeczeństwa średniowiecznego
Feudalizm był systemem społeczno-politycznym dominującym w średniowiecznej Europie. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "feudum" oznaczającego lenno. Podstawą tego systemu było nadawanie ziemi przez władcę swoim wasalom w zamian za służbę i lojalność.
Definicja: Feudalizm to system społeczny określający relacje między wasalami a ich zwierzchnikami, oparty na nadawaniu ziemi (lenna) w zamian za służbę.
Kluczowym elementem systemu feudalnego była ceremonia hołdu, podczas której wasal otrzymywał lenno od seniora. Symbolami nadania ziemi były proporzec, włócznia i dokument konfirmacyjny.
Highlight: Zasada "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem" była charakterystyczna dla feudalizmu w Europie Zachodniej.
Społeczeństwo feudalne dzieliło się na stany, czyli grupy społeczne o określonych prawach i przywilejach. W Europie wyróżniano cztery główne stany, tworzące tzw. drabinę feudalną:
- Rycerstwo
- Duchowieństwo
- Mieszczaństwo
- Chłopstwo
Vocabulary: Stan - grupa społeczna posiadająca własne prawa i przywileje w systemie feudalnym.
Rycerze zajmowali szczególną pozycję w społeczeństwie feudalnym. Musieli posiadać herb, konia, zbroję i broń. Zobowiązani byli do przestrzegania kodeksu rycerskiego, który nakazywał im m.in. walczyć w obronie ojczyzny i religii oraz bronić własnego honoru.
Example: Przykładowe zasady kodeksu rycerskiego: walka w obronie ojczyzny i religii, obrona honoru, dokonywanie szlachetnych czynów.