Hellada i Hellenowie: Podstawy starożytnej Grecji
Starożytni Grecy nazywali swoją ojczyznę Helladą, której najwyższym szczytem był Olimp (3000 m n.p.m.). Fundamentalną jednostką organizacji politycznej w starożytnej Grecji było polis, czyli miasto-państwo.
Definicja: Polis w starożytnej Grecji to niewielkie państwo składające się z miasta, będącego centrum życia politycznego i religijnego, oraz otaczających je terenów wiejskich. Typowa wielkość polis nie przekraczała 100 km².
Cechy polis obejmowały system polityczny oparty na zgromadzeniu obywateli, gdzie podejmowano najważniejsze decyzje. W zgromadzeniu mogli uczestniczyć wszyscy dorośli mężczyźni posiadający prawa polityczne.
Highlight: Obywatele polis mieli nie tylko prawa, ale i obowiązki - w zamian za przywileje polityczne musieli walczyć w obronie ojczyzny.
W starożytnej Grecji występowały różne ustroje polityczne:
- Oligarchia - rządy arystokracji
- Demokracja - wpływ wszystkich obywateli na decyzje polityczne
- Tyrania - władza absolutna jednostki
- Monarchia - władza dziedziczna
Example: Ustrój polityczny starożytnej Sparty był przykładem specyficznej formy oligarchii, gdzie władzę sprawowało dwóch królów i rada starszych.
Mimo podziału na liczne polis, Greków łączyły wspólne elementy:
Ważnym zjawiskiem w historii starożytnej Grecji była Wielka Kolonizacja.
Vocabulary: Wielka kolonizacja grecka to proces zakładania przez Greków licznych kolonii na wybrzeżach Morza Śródziemnego i Czarnego.
Highlight: Skutki wielkiej kolonizacji greckiej obejmowały rozprzestrzenienie kultury helleńskiej, rozwój handlu i powstanie nowych miast starożytnej Grecji poza obszarem Hellady.
Mapa przedstawiona w materiale ukazuje rozmieszczenie kolonii greckich w Italii i innych regionach, ilustrując zasięg imperium greckiego. Widoczne są główne szlaki handlowe łączące kolonie z metropoliami, co podkreśla znaczenie ekonomiczne tego procesu.