Średniowiecze to fascynujący okres w historii Europy, który rozpoczął się po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku. Początki średniowiecza charakteryzowały się wieloma znaczącymi zmianami politycznymi, społecznymi i kulturowymi.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tego okresu było powstanie Kodeksu Justyniana. Cesarz Justynian Wielki w VI wieku zlecił uporządkowanie prawa rzymskiego, tworząc fundamentalne dzieło znane jako Kodyfikacja justyniańska. Składała się ona z trzech głównych części: Digesta (zbiór opinii prawnych), Institutiones (podręcznik dla studentów prawa) oraz Codex (zbiór konstytucji cesarskich). Dokonania Justyniana Wielkiego nie ograniczały się tylko do prawa - za jego panowania powstała także słynna bazylika Hagia Sophia w Konstantynopolu.
W tym samym okresie na Półwyspie Arabskim miały miejsce Narodziny islamu. Prorok Mahomet w VII wieku rozpoczął głoszenie nowej religii monoteistycznej, która szybko rozprzestrzeniła się na Bliskim Wschodzie. Islam opiera się na pięciu fundamentalnych zasadach znanych jako 5 filarów islamu: wyznanie wiary (szahada), modlitwa (salat), jałmużna (zakat), post w ramadanie (saum) oraz pielgrzymka do Mekki (hadżdż). Zasady islamu szybko zyskały wielu wyznawców, a ekspansja arabska doprowadziła do powstania rozległego imperium, które znacząco wpłynęło na rozwój średniowiecznej kultury, nauki i handlu. Arabowie i początki islamu stanowią kluczowy element w zrozumieniu przemian zachodzących we wczesnym średniowieczu, szczególnie w kontekście relacji między światem chrześcijańskim a muzułmańskim.