Konflikty na Bliskim Wschodzie
Powstanie państwa Izrael i następujące po nim konflikty ukształtowały współczesny Bliski Wschód. W 1947 roku ONZ podjęła przełomową decyzję o podziale Palestyny na część arabską i żydowską, co doprowadziło do powstania państwa Izrael w 1948 roku pod przywództwem Dawida Ben Guriona. Następująca wojna o niepodległość zakończyła się zwycięstwem Izraela.
Highlight: Decyzja ONZ z 1947 roku o podziale Palestyny stanowiła punkt zwrotny w historii Bliskiego Wschodu.
Kryzys sueski rozpoczął się w 1954 roku, gdy władzę w Egipcie objął Gamal Abdel Naser, który rok później znacjonalizował Kanał Sueski. W październiku 1956 roku wybuchła wojna o kanał między Egiptem a koalicją Izraela, Wielkiej Brytanii i Francji.
Definition: Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) - organizacja utworzona w 1964 roku pod przywództwem Jasira Arafata, stosująca metody terrorystyczne w walce o prawa Palestyńczyków.
Wojna sześciodniowa w 1967 roku zakończyła się błyskawicznym zwycięstwem Izraela nad siłami Egiptu, Syrii i Jordanii. W 1973 roku miała miejsce wojna Jom Kippur, gdy państwa arabskie zaatakowały Izrael. W 1978 roku zawarto układ pokojowy w Camp David między Izraelem a Egiptem.
Example: Przykładem działań terrorystycznych OWP był atak na sportowców izraelskich podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku.
Rewolucja islamska w Iranie w 1979 roku doprowadziła do przejęcia władzy przez fundamentalistów pod przywództwem ajatollaha Chomeiniego. Sytuację tę wykorzystał Saddam Husajn, co doprowadziło do wojny iracko-irańskiej w latach 1980-1988.
Vocabulary: Ajatollah - tytuł religijny w islamie szyickim, oznaczający najwyższego przywódcę duchowego.
Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej rozpoczęła się w 1990 roku, gdy Irak zajął Kuwejt z powodu sporów o złoża ropy naftowej. Koalicja pod przywództwem USA i Wielkiej Brytanii przeprowadziła operację "Pustynna Burza", która zakończyła się rozbiciem sił irackich.