Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Kryzys i upadek Rzeczypospolitej

29.12.2022

12451

554

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


KRYZYS I UPADEK RZECZYPOSPOLITEJ
Królowie w czasach saskich:
królowie dynastii Wettynów
August II "Mocny" (1697-1733)
August III (1733-1763)

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

KRYZYS I UPADEK RZECZYPOSPOLITEJ
Królowie w czasach saskich:
królowie dynastii Wettynów
August II "Mocny" (1697-1733)
August III (1733-1763)

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

KRYZYS I UPADEK RZECZYPOSPOLITEJ Królowie w czasach saskich: królowie dynastii Wettynów August II "Mocny" (1697-1733) August III (1733-1763) HISTORIA Sejm niemy - jednodniowa sesja sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która miała miejsce 1 lutego 1717 w Warszawie, za panowania króla Augusta II Mocnego. Sejm ten został nazwany „niemym" z powodu niedopuszczenia posłów do głosu, w obawie przed zerwaniem obrad. Za odezwanie się grożono karą śmierci. Czasy saskie dla Rzeczypospolitej Czasy saskie są uważane za dno upadku Rzeczypospolitej. W trakcie kilkudziesięciu lat stoczyła się ona do grupy słabych państw europejskich. Szlachta i magnaci mając decydujący wpływ na życie gospodarcze, kulturalne i polityczne Rzeczpospolitej przedkładała korzyści własne ponad dobro narodu i kraju. "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa" - to świadczy o tym, że za czasów tego króla w Polsce panował dobrobyt, a szlachta niczym się nie przejmowała, czyli żyli w dostatku. Poparcie SA Poniatowskiego, podczas jego panowania SA Poniatowskiego popierała Rosja, a szczególnie Caryca Katarzyna II oraz rodzina Czartoryskich, ponieważ wiedziała, że będzie miała wpływ na jego władzę i będzie mogła działać na swoją korzyść. Był królem w latach 1764-1795. Był bardzo słabym władcą, niezdecydowanym i uzależnionym od Rosji. Konfederacja Barska - związała się w 1768 r. Zbiór osób szlachty barskiej, która za cel stawiała sobie obalenie króla, wycofanie wojsk rosyjskich z Polski oraz religia chrześcijańska miała być religią dominującą w Polsce. Upadła w 1772...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

r. przy prowadzeniu wojny partyzanckiej, ponieważ nie otrzymała obiecanej pomocy innych państw. I rozbiór miały miejsce w 1773 r. przez: Rosja - wzięła najwięcej ziem, ale najbiedniejszych Austria - wzięła ziemie, gdzie mieszkało najwięcej polaków Prusy - wzięły najbogatsze ziemie Tadeusz Reytan - stał na czele grupy posłów, którzy próbowali powstrzymać I rozbiór Polski Najstarsza gazeta w Polsce - pierwsza polska gazeta “Monitor” Obiady czwartkowe - spotkania króla w Łazienkach Królewskich z artystami, naukowcami, gdzie rozmawiano o kulturze i sztuce. Łazienki królewskie jako budowla - zawdzięczają nazwę terenowi, w którym kiedyś znajdowała się tylko Łaźnia. Składa się z pałacu na wodzie, pałacu myśliwskiego i białego domku, starej kordegardy, ermitażu i wielkiej oficyny Sejm Wielki "Czteroletni" (1778-1782). Powstały w nim 3 stronnictwa: królewskie - zwolennicy króla, którzy chcieli wzmocnić jego władzę i zlikwidować "liberum veto" hetmańskie - magnaci, którzy nie chcieli żadnych zmian patriotyczne - młodzi, wykształceni szlachcice, którzy chcieli zmian we wszystkim Konstytucja - 3 maja 1791 r. Sejm uchwalił ustawę rządową, nazywaną popularnie Konstytucją 3-go maja. Postanowienia: zlikwidowanie liberum veto i głosowanie większością w sejmie likwidacja po śmierci króla A.Poniatowskiego wolnej elekcji, a wprowadzenie monarchii dziedzicznej powołanie straży praw jako rządu armia powiększona do 100 000 tys. chłopi mieli być brani w opiekę państwa i prawa Konfederacja targowicka Magnaterii nie podobała się konstytucja i udała się do Carycy Katarzyny II z prośbą o interwencje i obalenie. Zawiązała w 1792 r. konfederację targowicką i razem z rosjanami wkroczyli na terytorium Polski próbując obalić Konstytucję. Dwie najważniejsze bitwy: bitwa pod Dubienką bitwa pod Zieleńcami (nadano po raz pierwszy order Virtuti Militari) II rozbioru Polski w 1793 r. dokonała Rosja i Prusy. Powstanie Kościuszkowskie (24.03.1794 r.) - przysięga Kościuszki, został on naczelnikiem powstania) - do pierwszej bitwy doszło pod Racławicami, gdzie żołnierze i kosynierzy pokonali Rosjan. Kosynierzy - żołnierze pieszych formacji ochotniczych i milicyjnych tworzonych na zasadzie pospolitego ruszenia, którzy uzbrojeni byli w kosy bojowe Uniwersał połaniecki wzywał chłopów do walki o Polskę i obiecywał poprawę bytu. Został napisany, ponieważ Kościuszko miał mało wojska. Chłopi nie odpowiedzieli na wezwanie i powstanie upadło. III rozbiór 1795 r. - Prusy, Rosja i Austria dokonały ostatniego rozbioru. Polska zniknęła z mapy na 123 lata (1795 - 1918) Źródła fotografii: August II Mocny: "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa" Ile prawdy jest w tym powiedzeniu? | TwojaHistoria.pl August III: August III Sas (1696-1763) | Ciekawostki Historyczne.pl Stanisław August Poniatowski: Stanisław August Poniatowski - Biografia gwiazdy, znak zodiaku i słynne cytaty (thefamousbirthdays.com)