Literatura okresu oświecenia w Polsce
Kultura polskiego oświecenia rozwijała się w drugiej połowie XVIII wieku pod wpływem idei europejskiego oświecenia. Najwybitniejsi pisarze tego okresu to Ignacy Krasicki, Julian Ursyn Niemcewicz, Wojciech Bogusławski, Stanisław Staszic i Hugo Kołłątaj. W swoich dziełach krytykowali oni wady społeczeństwa polskiego, takie jak egoizm szlachty, zacofanie, pijaństwo i rozrzutność.
Highlight: Ignacy Krasicki, biskup warmiński, był jednym z najwybitniejszych polskich poetów oświecenia. Jego twórczość obejmowała fraszki, bajki i poematy, w których ośmieszał wady polskiej szlachty.
Example: Ignacy Krasicki napisał pierwszą polską powieść pt. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki".
Pisarze polityczni, tacy jak Hugo Kołłątaj i Stanisław Staszic, krytykowali wady ustroju Rzeczypospolitej, w tym wolną elekcję, zasadę liberum veto, szeroki zakres przywilejów szlacheckich oraz brak praw mieszczan i chłopów. Ich dzieła miały na celu promowanie reform i modernizacji państwa polskiego.
Vocabulary: Liberum veto - zasada ustrojowa w I Rzeczypospolitej, pozwalająca jednemu posłowi na zerwanie sejmu i unieważnienie wszystkich jego uchwał.