Nazizm w Niemczech - geneza i główne założenia
Nazizm był oficjalną ideologią III Rzeszy w latach 1933-1945, kiedy to władzę w Niemczech sprawowała Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP). Ideologia ta odrzucała demokrację i proponowała autorytarne rządy oparte na rasizmie i nacjonalizmie.
Definicja: Nazizm to skrajna ideologia polityczna oparta na rasizmie, antysemityzmie, totalitaryzmie i ekspansjonizmie terytorialnym.
Główne założenia nazizmu obejmowały:
- Odrzucenie demokracji i wprowadzenie dyktatury
- Zakaz działalności innych partii politycznych i związków zawodowych
- Cenzurę i kontrolę mediów
- Rasizm i antysemityzm jako podstawy polityki państwa
Highlight: NSDAP doszła do władzy w okresie kryzysu gospodarczego, wykorzystując niezadowolenie społeczne w Republice Weimarskiej.
Ważnym wydarzeniem w historii ruchu nazistowskiego był nieudany pucz monachijski w 1923 roku. Po aresztowaniu Hitler napisał w więzieniu "Mein Kampf", wykładnię ideologii nazistowskiej.
Przykład: Symbolem nazizmu stała się flaga 3 Rzeszy z czerwonym tłem i czarną swastyką na białym kole.
Po dojściu do władzy w 1933 roku, Hitler szybko przekształcił Niemcy w państwo totalitarne. Utworzył paramilitarne organizacje SA i SS do kontroli społeczeństwa. Wprowadził też antysemickie ustawy norymberskie, które pozbawiły Żydów praw obywatelskich.
Vocabulary: Legitymacja NSDAP była dokumentem potwierdzającym członkostwo w partii nazistowskiej.
W polityce zagranicznej Hitler dążył do remilitaryzacji i ekspansji terytorialnej. Zerwał ograniczenia traktatu wersalskiego i rozpoczął zbrojenia, tworząc m.in. Luftwaffe i Wehrmacht. Te działania przygotowały grunt pod wybuch II wojny światowej.