Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Odrodzenie Rzeczypospolitej

7.05.2022

2145

125

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


ODRODZENIE RZECZYPOSPOLITEJ
Jesienią 1918r. na ziemiach wszystkich trzech zaborów
powstawały lokalne ośrodki polskiej władzy.
W Królestwie P

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

ODRODZENIE RZECZYPOSPOLITEJ Jesienią 1918r. na ziemiach wszystkich trzech zaborów powstawały lokalne ośrodki polskiej władzy. W Królestwie Polskim funkcjonowała Rada Regencyjna. Dodatkowo w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej (premierem został Ignacy Daszyński- socjalista). Program tego rządu zakładał m.in. nacjonlizację banków oraz podział własności ziemskiej. W Galicji powstały dwa ośrodki władzy (przez rozpad Austro-Węgier). Na Śląsku Cieszyńskim działała Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego, a w Krakowie powołano Polską Komisję Likwidacyjną (pracami kierował Wincenty Witos). Na ziemiach zaboru pruskiego Polacy organizowali równoległą do niemieckiej władzę administracyjno- skarbową (Komisariat Naczelnej Władzy Ludowej). Bezpośredni wpływ na odzyskanie niepodległości miały wydarzenia na froncie zachodnim i działania samych Polaków. Na początku listopada armie państw centralnych były bliskie kapitualcji, a w Niemczech trwała rewolucja robotnicza, więc zwolniono Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu. Tego samego dnia wrócił do Warszawy, a 11 listopada 1918r. przejął dowództwo nad wojskiem polskim. Trzy dni później powierzono mu władzę cywilną, a Rada Regencyjna uległa rozwiązaniu. Piłsudski powołał 18 listopada rząd, na którego czele stanął Jędrzej Moraczewski. Kządowi temu udało się wdrożyć kilka reform dla obywateli odrodzającego się państwa: - przyznano prawa wyborcze kobietom, -skrócono dzień pracy do 8 godzin, - wprowadzono ubezpieczenia społeczne, - ustalono płacę minimalną. Pod koniec listopada Piłsudski objął stanowisko Tymczasowgo Naczelnika Państwa. W styczniu 1919r. w wyniku porozumienia z Komitetem Narodowym Polskim powołano kolejny rząd (premierem Ignacy Jan Paderewski). Dzięki temu Francja, Wielka Brytania i USA ostatecznie uznały istnienie odrodzonej Polski. 26 stycznia 1919r. wybory do Sejmu Ustawodawczego 10...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

lutego 1919r. inauguracja Obrad Sejmu Ustawodawczego Pierwszym aktem prawnym nowego sejmu była mała konstytucja (uchwalenie 20 lutego 1919r.). Mała konstytucja określała zasady tymczasowego ustroju Polski (Sejm Ustawodawczy to jednoizbowy parlament, który stanowi najwyższą władzę w państwie, naczelnik państwa jest wykonawcą woli sejmu i jego międzynarodowym reprezentantem, naczelnik był zwierzchnikiem sił zbrojnych). Piłsudski był zwolennikiem koncepcji państwa ściśle scentralizowanego. Polskie władze początkowo zorganizowały tylko funkcjonowanie powiatów i gmin, a dopiero później wprowadzono podział na województwa (16 województw). Ogromne dysproporcje występowały w infrastrukturze i stopniu rozwoju poszczególnych obszarów. Ziemie, które były pod zaborem pruskim dysponowały dobrze rozwiniętą infrastrukturą, ich miasta były nowoczesne i uprzemysłowione. Obszary dawnego zaboru rosyjskiego i austriackiego były zdecydowanie zapóźnione cywilizacyjnie. Miasta nie miały dróg brukowanych i kanalizacji. zdecydowana większość ludności spod zaboru austriackiego mieszkało na wsi i było niepiśmiennych. Przez pewien czas obowiązywały odmienne zasady ruchu drogowego (pruski i rosyjski- ruch prawostronny, austriacki- ruch lewostronny). W Rosji stosowano szersze tory kolejowe niż w Niemczech czy Austro-Węgrzech, jednak zostało to szybko ujednolicone, aby państwo funkcjonowało.