Oświecenie w Polsce było niezwykle ważnym okresem w historii naszego kraju, trwającym od lat 40. XVIII wieku do 1822 roku, znacznie dłużej niż Oświecenie w Europie, które rozpoczęło się w XVII wieku.
W tym okresie nastąpiły fundamentalne zmiany w polskiej kulturze i społeczeństwie. Najważniejsze wydarzenia oświecenia w Polsce obejmowały utworzenie Komisji Edukacji Narodowej (1773), pierwszego ministerstwa oświaty w Europie, oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja (1791). Główne idee oświecenia koncentrowały się wokół racjonalizmu, empiryzmu i postępu. Twórcy oświecenia w Polsce, tacy jak Ignacy Krasicki, Stanisław August Poniatowski czy Hugo Kołłątaj, wprowadzali reformy edukacyjne i społeczne, promując rozwój nauki i kultury.
Najważniejsze instytucje polskiego oświecenia to między innymi Biblioteka Załuskich, pierwsza polska biblioteka publiczna, oraz Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajmowało się tworzeniem nowoczesnych podręczników. Postacie oświecenia w Polsce aktywnie działały na rzecz reform państwa - Stanisław Konarski zreformował szkolnictwo pijarskie, a Stanisław Staszic zajmował się rozwojem przemysłu i edukacji. Wśród 3 cech oświecenia wyróżniamy: wiarę w potęgę rozumu, dążenie do reform społecznych oraz rozwój edukacji i nauki. Okres ten zakończył się wraz z upadkiem powstania listopadowego, pozostawiając trwały ślad w polskiej kulturze i myśli społecznej.